Külföldről indított vagyonos utak

Tömeges útlemondásokat idézett elő decemberben az APEH vagyongyarapodást firtató razziája – tudta meg lapunk. Az év végén ugyanis sokan mondták vissza ősszel megrendelt, több százezer forintos luxusutazásukat, mert megijedtek, hogy a hatóságnak szemet szúr a luxusköltés. Az egzotikus országokban való pihenésről azonban nem mondtak le, hazai helyett osztrák irodákban intézték el maguknak a „csendes” pihenőt.

2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többmilliós bevételt buknak az utazási irodák a télen, az állam pedig majd az ebből származó adótól köszönhet el a tavaly megkezdett vagyongyarapodási vizsgálati hullám miatt. A megszorítások óta nagyjából hárommillió ember engedte meg magának, hogy külföldön pihenje ki magát, s becslések szerint két-háromszázezren vannak, akik távoli országokba szervezett luxusutakra járnak évek óta. Decemberben azonban e rétegnek alig a fele vállalta, hogy hazánkban fizesse be az ötszázezer forinttól kezdődő csúcsnyaralást, félve attól, hogy az iroda jelentést tesz az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH).
Ez azonban tévhit, amely nagy károkat okoz a vállalkozásoknak – mondta lapunknak egy magyar utazási iroda neve elhallgatását kérő vezetője. A szakmában úgy tapasztalják, a szeptember–októberben megrendelt nyaralásokat folyamatosan mondják vissza a „vagyongyanús” emberek. A nyugat-dunántúli régióból indult jelenség már a fővárosban és országszerte is érezhető. Az irodák ez ellen akciókkal próbálnak védekezni, például több százezres szilveszteri utat Thaiföldre húsz-harminc százalékkal olcsóbban is adtak volna december közepén.
A karib térségbe, Kubába, Jamaicába, Ausztráliába, Hawaiira, Thaiföldre, Japánba és más egzotikus célországokba szervezett álompihenések ára általában 500 ezer forinttól kezdődik, s a számla végének csak a csillagos ég szab határt. – Ki lehet számolni, hogy mivel az eddig megszokott utazóréteg csaknem fele vonakodik itthon kifizetni az utat, mekkora bevételtől esnek el a magyar utazásszervezők, s ezáltal mekkora adótól az állam – mondta az iroda vezetője. Holott az APEH-nak inkább akkor szúr szemet a luxusköltés, ha például egy vállalkozás vizsgálata során találkozik az utazást elszámoló számlával, vagy a bank tesz neki jelentést arról, hogy nagy összegű átutalás történt – mondta, hozzátéve: bár a vagyongyarapodási vizsgálatok fele magánbejelentés útján indul. Ha viszont készpénzben fizet az ügyfél, vagy nem akarja vállalkozásában elszámolni a család üdülését, nem lehet baja – mondta. Mégis sokan keresik meg mostanában azzal az irodákat, intézzék inkább külföldi partneren keresztül a pihenést, hogy az valóban nyugodt lehessen.
A vagyonvizsgálattól tartó tehetőseknek nem menedék, ha külföldre viszik a pénzüket, hiszen az APEH egész Európában utánajárhat költéseiknek, igaz, ez időigényesebb folyamat, mintha itthon tenné. Ráadásul a bankkártyás kifizetésnek határon túl is nyoma van, még ha közvetlenül a légitársaságnál vagy a repülőtér vámmentes boltjában fizet is az utas. Miként azt az adóhatóságtól megtudtuk, a vagyonosodási vizsgálatokat nem az utazási irodákban kezdik, hanem a már folyamatban lévő nyomozást terjesztik ki a luxusnyaralásra költött pénz leinformálásával. Ha tehát egy magánszemély gyanúba keveredik, az iroda köteles kiadni a vele kapcsolatos információkat.
Viszont arról is lehetett korábban hallani, hogy az adóhatóság tavaly „egyszerű” vizsgálatra jelentkezett be az utazási irodához, amelyen az utaztató vállalkozás papírjait szemlézték. A számlák vizsgálata során kiemelték a vagyongyanús költéseket, s így bukkantak nyomukra a vizsgálható személyeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.