Újabb, több mint száz ingatlan ingyenes átadásáról döntött önkormányzatok számára tavalyi utolsó ülésén a kormány – jelentette be karácsonykor Daróczi Dávid kormányszóvivő. Elmondta: az ingatlanok becsült forgalmi értéke 9,7 milliárd forint, összterülete 604 hektár, és ezek átadása 38 településnek jelent segítséget a helyi és regionális fejlesztési célok megvalósításában.
Daróczi Dávid tájékoztatása szerint az ingatlanok többségét gazdasági és területfejlesztési céllal igényelték a helyhatóságok. – A kormány az ingatlanok átadásával is segíteni kíván az önkormányzatoknak abban, hogy hatékonyabban tudják ellátni szociális, kulturális, foglalkoztatási és kommunális feladataikat – tette hozzá.
Úgy fogalmazott, hogy – az önkormányzatok előzetes tervei alapján – egyebek mellett városházának, általános iskolának, sportpályának és civil szervezetek irodáinak adhatnak majd otthont az ingyenesen átadott ingatlanok, néhányat közút, köztér céljára hasznosítanak majd. – A kormányszóvivő kiemelte: az helyhatóságoknak arra is van lehetőségük, hogy ezeket az ingatlanokat bérbe adják, illetve értékesítsék. 2005. január 1-je óta az ingatlanok eladása esetén a bevétel teljes egészében az önkormányzatot illeti, szemben a korábbi szabályokkal, amelyek szerint a befolyó összeg csupán 50 százaléka jutott a helyhatósághoz, a többi a központi költségvetésbe folyt be.
Ebből egyértelműen kiderül, hogy az érintett településeknek az állami „segítség” komoly támogatást és az ingatlanok értékesítése esetén jelentős tőkeinjekciót jelent. Megvizsgáltuk, hogy a 38 település milyen arányban részesült az ingatlanokból, mennyit kaptak a független, a kormánypárti és az ellenzéki vezetésű települések. Azt Daróczi Dávid is elmondta, hogy a szóban forgó 38 önkormányzat közül 18-at független, 12-t ellenzéki, 8-at pedig kormánypárti polgármester vezet. Ez az arányokat tekintve azt jelenti, hogy az összes érintett település 47,4 százaléka független, 31,6 százaléka ellenzéki, míg 21 százaléka kormánypárti vezetésű. A dolog érdekessége, hogy az odaítélt ingatlanok számát alapul véve az arányok megváltoznak: a „függetlenek” az összes ingatlan 53, a „ellenzékiek” 26 százalékát kapták, míg a kormánypártiak esetében maradt a 21 százalék. A legérdekesebb azonban, hogy a „függetlenek” közül, főleg azok esetében, amelyek több ingatlant kaptak, több településvezetés kötődik a kormánypártokhoz.
A független vezetésű Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mezőkeresztes, amely 7 ingatlant kapott, első embere Dózsa György Béla 1994-ben még az SZDSZ színeiben egyéni jelöltként indult az országgyűlési választásokon. A független vezetésű Pest megyei Kakucshoz is bőkezű volt a kormányzat, a község 3 ingatlannal lett gazdagabb. Szalay István, a település polgármestere is balra húz, ezt bizonyítja, hogy kiterjedt levelezést folytat a szociálliberális 168 Óra című hetilapban. Írásainak első számú célpontja Orbán Viktor, a Fidesz vezére, hiszen Szalay István másról nem is nagyon ír, mint arról, hogy a Fidesz elnökét száműzni kellene a honi közéletből. Hét ingatlant kapott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gulács település is. A helyiek szerint Vass Albert János jó kapcsolatokat ápol a kisebbik kormánypárttal.
Mind közül azonban Taszár ingatlanszerzése a legérdekesebb. A Somogy megyei község 19 különböző helyrajzi számon levő ingatlant kapott, ezzel gyakorlatilag megszerezte a volt helyi laktanya területét. Azt nem lehet állítani, hogy a független Pataki Sándor nyíltan húzna akár a jobb-, akár a baloldalhoz, bár az árulkodó lehet, hogy a Hír TV-t nem engedte be a helyi kábeltelevízió kínálatai közé. Az azonban tény, hogy baloldali kormány döntött úgy, hogy a majd húsz ingatlant átadja az alig kétezer fős községnek. A meglehetősen érdekes döntésnek persze megvoltak az előzményei. – Három évvel ezelőtt azt kértük a kormánytól, hogy 50-50 százalékos arányban Taszár községgel együtt kapjuk meg a volt laktanya területét.
Hosszas egyezkedés után, miközben többféle varáció is felmerült a laktanya felosztásával kapcsolatban, végül a kormány most az egész területet odaadta a községnek, meg sem vizsgálva azt, hogy az a szűkös költségvetéséből fenn tudja-e ezt tartani – jegyezte meg Jakó Gergely, a Somogy Megyei Közgyűlés Fidesz–KDNP-s alelnöke, aki hozzátette, a folyamatot ráadásul az MSZP-s Kolber István felügyelte, akinek a közgyűlésben tárca nélküli tanácsnokként éppen az a feladata, hogy tartsa a kapcsolatot a kormány és a megyei önkormányzat között. Mint elmondta, éppen ő járt közben azért, hogy az egész területet Taszár kapja meg.
Ismert, 1997 óta van lehetőség arra, hogy állami ingatlanok ingyenesen önkormányzati tulajdonba kerüljenek, 2005. január 1-je óta nemcsak az önkormányzatok, hanem a többcélú kistérségi társulások, illetve kistérségi fejlesztési tanácsok is bejelenthetik ingatlanigényüket. – Az eltelt tíz esztendőben több mint 2300 ingatlan került ilyen módon önkormányzati tulajdonba – emlékeztetett Daróczi Dávid kormányszóvivő.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!