Évente még mindig több mint kétezren betegszenek meg nem megfelelő minőségű élelmiszertől, és ezek több mint fele vendéglátásban, közétkeztetésben készített étel fogyasztására vezethető vissza – állítja az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Emiatt viszont mindössze százezer forintos büntetés jár a lebukott konyhásnak. Viszonyításképpen: ha például egy élelmiszer címkéjén nem a valóságnak megfelelően tájékoztatják a fogyasztót, akkor a büntetés ötvenezer forintnál kezdődik. A hatályos kormányrendelet szerint viszont az élelmiszer-biztonság megszegése, fertőzés okozása olyan szabálysértésnek számít, amiért csak százezer forintig terjedő pénzbírság jár.
Az ÁNTSZ ugyanakkor úgy véli, ennél nagyobb büntetés, ha a szervezet honlapján 2006 óta működtetett feketelistán jegyzik azokat az egységeket, ahol ételmérgezés történt. A legutóbb tavaly október elején frissített listán jelenleg négy vállalkozás szerepel: egy Hungaroringre kitelepült tajvani étterem, egy áruházlánc büféje, egy vidéki vendéglő és egy esztergomi főzőkonyha. – A fertőzéses esetnek drágább következményei is vannak, mert részletesebb ellenőrzés, az eljárás idejére üzletbezárás következhet, ami bevételkiesést okoz a vállalkozónak, nem beszélve a polgári perről, amit a vendég indíthat az üzlet ellen – hangsúlyozta a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. A feketelistát Háber Tamás önmagában nem tartja visszatartó erőnek, szerinte sokkal súlyosabbak ma az anyagi következmények. Annál is inkább, mert nem mindig az étterem a hibás abban, ha a vendég megbetegszik. Lehet fertőzött a máshonnan beszerzett alapanyag is, és előfordulhat, hogy a vendég nem mossa meg alaposan a kezét, esetleg már betegen érkezik az üzletbe.
Megerősítette ezt az ÁNTSZ egyik illetékese is lapunknak, akitől megtudtuk: ha nem tudják bizonyítani, hogy az ételkészítő felelős a fertőzésért, akkor még a százezres bírság sem szabható ki. Ugyanakkor a további helyszíni vizsgálatok során legtöbbször találnak olyan kifogásolnivalót, amiért olyan büntetések járnak, amelyek határa a csillagos ég. Volt ugyanakkor már arra is példa, hogy a tömeges megbetegedéseket mégsem a gyanúba kevert üzlet okozta, hanem egy vírus, amit az egyik vendég hozott magával.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban