Szorult helyzetben a pénztárosok: amellett, hogy kötelesek évek óta teljes felelősséget vállalni a boltokban forgó pénzkészletért, a jövő hét végétől az egy- és kétforintosok bevonásával járó napi kellemetlenségeket is ők viselik majd. Senki nem készítette fel ugyanis a dolgozókat a sebtiben bevont aprókkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalókra – hívja fel a figyelmet tegnapi közleményében a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete. Az érdekvédelmi szervezet nemtetszését fejezi ki, mert – mint fogalmaznak – a döntéshozók ismét megfeledkeztek a munkavállalókról. A lakosság számára gyakran a kasszánál állók jelképezik a kereskedelmet, hiszen nemritkán csak velük találkoznak vásárlásaik során – emlékeztetnek az érdekvédők.
Ismeretes, az új kerekítési szabályok szerint a jövő hónaptól nullára vagy ötre végződő összegeket fizetünk majd az üzletekben, függetlenül attól, hogy a nyugta szerint mennyibe kerül pontosan a vásárlás. A boltokban eddig is nagy nyomás hárult a pénztárosokra, és az új helyzetben is várhatóan rajtuk csattan majd az ostor. A munkaadók is könnyen felelősségre vonhatják a nap végére hiányt termelő alkalmazottaikat. A jelenlegi pénztárgépek adatai alapján ugyanis a kerekítések miatt előálló tényleges hiányt vagy többletet nem lehet megállapítani.
Mivel az érmebevonásról szóló törvénytervezet nem kötelezi a kereskedőt a gépek átállítására, az ezzel járó többletköltséget megspóroló üzletekben kezdetben vitás helyzetek merülhetnek fel. Az viszont legalább már kiderült: a kerekítésből származó többlet nem számít bele a forgalmi adó alapjába, vagyis a kereskedő nem kell hogy bizonylatot adjon róla, és adót fizessen utána. A márciustól életbe lépő jogszabályról egyébként tegnap lapzárta után szavazott a parlament. A képviselők elé került az a módosító javaslat is, miszerint a lakosságnak járó társadalombiztosítási és szociális ellátások megállapításánál is nullára vagy ötre kell kerekíteni a juttatás összegét – minden esetben felfelé. Eszerint márciustól nem fordulhat majd elő, hogy valaki a korábbinál kisebb ellátást kap az aprók kivonása miatt. A tervezetben elismerik, hogy egyes ellátások tartalékaiból telik a felfelé kerekítésből származó többletkiadásra.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban