Tetten érték a táskás embert

Terhelő vallomást tett a terézvárosi vesztegetési ügyben Bajor Zoltán SZDSZ-es alpolgármesterre egy vállalkozó, akitől 18 millió forintos kenőpénzt akartak kicsikarni. A rendőrség munkatársai meghiúsították a pénz átadását.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

botránykerület. Amióta MSZP–SZDSZ-es vezetők állnak a terézvárosi önkormányzat élén, folyamatosak a botrányok: az előző ciklus kezdetét követően nem sokkal kiderült: a kerületi vagyonkezelő akkori igazgatója 120 millió forintot sikkasztott az önkormányzati széfből, ahol csak papír zsebkendőt találtak a pénz hűlt helyén. A szocialista Ispánki Lászlót első fokon tavaly ítélték el négy és fél év börtönbüntetésre. Az Andrássy úti paloták áron aluli privatizációja miatt számos bírósági eljárás indult az önkormányzat ellen, a polgármester jelenleg is perben áll egy bérlővel, aki őt vádolja 150 millió forintos korrupcióval. Terézváros szocialista országgyűlési képviselője, Kékesi Tibor és a vagyonkezelő korábban belekeveredett Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető volt kampányfőnöke bűnügyébe is, bár ezt a politikus tagadta. Csonka Gábor ötmillió forint kenőpénzt vett át az MSZP Köztársaság téri székházában, ezért vesztegetést színlelve elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette miatt nyáron elítélték.


Tizennyolcmillió forintos csúszópénz átadását leplezhette le a múlt héten a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korrupció elleni osztálya, amikor két gyanúsítottat, közöttük Kovács Pétert, a Terézvárosi Vagyonkezelő Nonprofit (TVN) Zrt. vezérigazgatóját őrizetbe vették a rendőrök. A VI. kerületi önkormányzat tulajdonában álló, a főváros ismert sugárútján, a Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti üzlethelyiség privatizációjával összefüggő bűncselekmény ügyében tegnap fordulat állt be: Berecz Károly, az ingatlan volt bérlője, a Műárt-Press Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy az NNI nyomozóinak tett vallomásában Bajor Zoltánt, Terézváros SZDSZ-es alpolgármesterét nevezte meg a vesztegetési pénz kérőjeként. Utalt arra is: elképzelhetetlennek tartja, hogy a több mint 300 millió forintot érő ingatlan ügyéről Verók István MSZP-s polgármesternek ne lett volna tudomása. – Minden bizonyítékot átadtam a rendőrségnek, és vannak tanúk is arra, hogy a szövevényes ügyben az önkormányzat balliberális vezetői is érintettek, és mindent elkövetek, hogy ez a maffiaszerűen működő állami hatalom elnyerje méltó büntetését – hangsúlyozta Berecz.
*
Arra a kérdésünkre, hogy ez súlyos vád, és egy ilyen korrupciós ügyet csak akkor lehet rábizonyítani valaki(k)re, ha ténylegesen tetten érik a bűncselekmény elkövetőjét, azt válaszolta, hogy a nyomozás érdekében részleteket nem árul el, de hozzátette: „igen, itt is így történt”.
A rendőrség múlt szerdán a százszázalékos önkormányzati tulajdonú TVN Zrt. igazgatósági ülésén vette őrizetbe Kovács Péter vezérigazgatót és egyik társát, de a bíróság első fokon elutasította az ügyészség előzetes letartóztatási javaslatát. Az NNI-nél tegnap sem tájékoztatták lapunkat a politikusokat, közszereplőket is érintő bűnügyről, azonban információnk szerint a hallgatás azt jelenti, hogy további gyanúsítások várhatók.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Műárt-Press egykori szocialista nagyvállalat jogutódja által a rendszerváltozás óta bérelt, 1500 négyzetméteres ingatlan körüli viták 2002-ben kezdődtek, amikor az önkormányzat havi 600 ezer forintról 2 millióra akarta emelni a bérleti díjat. Ezt az időközben gazdát cserélt cég nem fogadta el, perre ment, ám végül a bíróság az önkormányzatnak adott igazat, s a Műárt-Press kamatokkal együtt csaknem százmillió forintos adósságot halmozott fel.
– Az ügy rendezésére a helyiség megvétele érdekében már 2006 őszén találkozót kezdeményeztem a polgármesterrel, aki az akkor közelgő önkormányzati választásra hivatkozva javasolta, később térjünk vissza az ügyre, és egyébként Kovács Péterhez irányított. Mint azt a nyomozóknak is elmondtam, a vezérigazgató már akkor jelezte, hogy egy bizonyos összeg, mondjuk tizennyolcmillió forintos „prémium”, megkönnyítené a döntéshozók dolgát. Ekkor azonnal ügyvédemhez, Bárándy Györgyhöz fordultam, és tettem egy nyilatkozatot, hogy én ilyen eljárásban nem kívánok részt venni. A papírt ma is páncélszekrényben őrizzük – magyarázta az ügyvezető. Az ügy 2007-ben gyorsult fel, amikor az új, a korábbihoz hasonlóan MSZP– SZDSZ-es többségű képviselő-testület nyáron elfogadta a felek közötti egyezséget, vagyis: a Műárt-Press kifizeti ez elmaradt 70 millió forintos tartozását, az önkormányzat mintegy 30 milliónyi kamatot elenged, sőt Bereczék megvehetik az ingatlant. Erre azonban annak ellenére nem került sor, hogy a testületi döntésben foglaltaktól eltérően a vagyonkezelő tavaly júliusban először előszerződést kötött, majd miután a bérlő által kiválasztott bank végül nem adott garanciát, azt meghosszabbította. Őszre sem lett pénz, de Berecz új bankot keresett, és Kovács Péter megkötötte vele a végleges adásvételi szerződést. Az önkormányzattól ezt követően hiába kért további halasztást a Műárt-Press, sőt érvénytelenítették az adásvételt, felmondták a bérleti jogviszonyt.
Berecz Károly szerint ami ezután következett, az valóban krimibe illő. – Megértettem az önkormányzati illetékesekkel, hogy ha nem én veszem meg az ingatlant, nem jutnak hozzá százmillió forintjukhoz, ez pedig a közpénz pazarlása lenne, új szerződést javasoltam. – Ennek az ára a tizennyolcmillió forint, amit Bajor Zoltánnak kell eljuttatnom – adta értésemre Kovács, illetve a másik gyanúsított, a kapcsolattartóként kijelölt Juhász Károly, és egy harmadik személy, akiről még nem beszélhetek. Előzőleg ismét tárgyaltam a polgármesterrel, aki közölte: ő támogatja javaslatomat, de csak akkor, ha a gazdasági ügyekért felelős alpolgármesterét „meggyőzöm”, ugyanis az SZDSZ nélkül nincs koalíciós többség. Beszéltem Bajorral is, aki konkrétan nem tett ajánlatot, de minden arra utalt, hogy megoldódhat az ügy. A tizennyolcmilliós táskát épp a múlt heti igazgatósági ülésre kellett eljuttatni, ám jelzésemre közbelépett a rendőrség – szögezte le Berecz.
– Mi értelme lett volna a korrupciónak, ha a vevőjelölt már nem is volt bérlő? – kérdezte megkeresésünkre Verók István polgármester, utalva arra, hogy nemrég felmondták a vállalkozó bérleti szerződését. Azt mondta: a cégvezető a bíróságon fog felelni vádaskodásaiért. Bajor Zoltán alpolgármester felháborodott Berecz állításain. – Visszautasítok minden gyanúsítgatást, ha valaki törvényesen akart eljárni, az én voltam – fogalmazott a Magyar Nemzetnek, hozzátéve: bosszúról lehet szó és jogi útra tereli az ügyet.
Érdekesség, hogy az ügy kapcsán Rabin László ugyancsak szabad demokrata alpolgármestert a frakciójából való távozásra szólították fel társai. Mint lapunknak elmondta, elege van a disznóságokból, és szerinte a többi SZDSZ-esnek kellene távoznia. A polgármester egyébként már tavaly ősszel megvonta az ingatlanpanamák miatt rendszeresen háborgó Rabin összes jogkörét, elvette irodáját és titkárnőjét is. Wertán Zsolt KDNP-s önkormányzati képviselő szerint az ellenzék ma alakítja ki álláspontját a történtekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.