Nehezebb ünnepekre számíthatnak a csalók, átcímkézők, bóvliárusok – ezzel az ígérettel indult novemberben a kormány „rendteremtő” Fair play programjának Csillagszóró névre keresztelt hatósági razziasorozata. A január első hetéig tartó hadműveletben hét szervezet ötezer ellenőre több mint másfél milliárd forinttal gazdagította az államkasszát. Csakhogy a kereskedők szerint kizárólag a kormánynak jött jól a karácsonyi pluszbevétel – a gazdaságot nem annyira fehérítette az akció, hiszen a józsefvárosi és más, a köznyelvben kínainak nevezett piacokon nem sikerült felszámolni a feketekereskedelmet.
– Semmi nem változott a józsefvárosi piacon az ellenőrzések miatt – jelentette ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Vámos György szerint így a kormány feketegazdaság elleni fellépésének hitelessége forog kockán. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy amíg a másfél milliárdos rekordbírság és az összesített statisztikák „dicséretesek”, addig egyik hatóság sem részletezte, hogy a piacokon mit ért el razziái során. – Jelentéktelen esetekért sorozatosan szabnak ki aránytalanul nagy bírságot, holott a súlyos vétségek száma a tisztességes kereskedői körben csökkent, ahol pedig nem, oda ellenőr nem teszi be a lábát – mutatott rá a főtitkár. Majd leszögezte: a józsefvárosi piac kiérdemelné a „silány ellenőrzés” nagydíját.
Pedig a józsefvárosi – egyéb piacokkal együtt – kedvelt ellenőrzési terepe a vámosoknak is. Ahogy azt Sipos Jenő ezredes lapunkkal közölte, a Csillagszóró idején is eredményesek voltak a fináncok, főként a kapcsolódó áruraktárakban és a szállítási útvonalak mentén foglaltak le hamis és veszélyes árukat. A vám- és pénzügyőrség (VPOP) szóvivője statisztika hiányában azonban nem tudta megmondani, hogy a Csillagszóró idején országosan lefoglalt, mintegy félmilliárd forint értékű illegális ruhából, szeszből, parfümből, gyermekjátékból, pirotechnikai termékből, lámpafüzérből, CD-ből és DVD-ből menynyi volt az, ami Józsefvárosban került finánckézbe. Ugyanakkor közölte: volt olyan rajtaütés, amikor egy piaci konténerben távol-keleti „alkalmazottak” épp a hamis ruhákra varrták rá a márkacímkéket. Arra is volt példa, hogy közúti ellenőrzés során fogtak el egy 170 millió forintot érő kínai napszemüveg-szállítmányt.
A VPOP úgy tapasztalja, a piacokon főként a távol-keleti „vállalkozók” ütköznek a törvénnyel, náluk fordul elő gyakrabban, hogy nem tudják igazolni az áru eredetét, nem adnak nyugtát, „gagyi” portékát sóznának a vevőre, s nem ritka az sem, hogy engedély nélkül űzik az ipart. – A józsefvárosi piac valóban akut probléma, de nem lehet csak úgy bezárni – mondta a szóvivő, hozzátéve, a pénzügyőrség több megoldást javasolt már az önkormányzatnak és a jogalkotóknak.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni