Tovább virulnak a gagyipiacok

Forró lángos érkezett! – a józsefvárosi piacon ez az egyik figyelmeztető jelszó, ami elhangzik, ha a terepen ellenőrök bukkannak fel. Úgy tűnik tehát, jól ismerik a kiskapukat a feketegazdaság melegágyában. A tisztességes kereskedők nem véletlenül vélik úgy, hogy hiteltelenné vált a feketegazdaság visszaszorítására indított Fair play program.

2008. 02. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehezebb ünnepekre számíthatnak a csalók, átcímkézők, bóvliárusok – ezzel az ígérettel indult novemberben a kormány „rendteremtő” Fair play programjának Csillagszóró névre keresztelt hatósági razziasorozata. A január első hetéig tartó hadműveletben hét szervezet ötezer ellenőre több mint másfél milliárd forinttal gazdagította az államkasszát. Csakhogy a kereskedők szerint kizárólag a kormánynak jött jól a karácsonyi pluszbevétel – a gazdaságot nem annyira fehérítette az akció, hiszen a józsefvárosi és más, a köznyelvben kínainak nevezett piacokon nem sikerült felszámolni a feketekereskedelmet.
– Semmi nem változott a józsefvárosi piacon az ellenőrzések miatt – jelentette ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Vámos György szerint így a kormány feketegazdaság elleni fellépésének hitelessége forog kockán. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy amíg a másfél milliárdos rekordbírság és az összesített statisztikák „dicséretesek”, addig egyik hatóság sem részletezte, hogy a piacokon mit ért el razziái során. – Jelentéktelen esetekért sorozatosan szabnak ki aránytalanul nagy bírságot, holott a súlyos vétségek száma a tisztességes kereskedői körben csökkent, ahol pedig nem, oda ellenőr nem teszi be a lábát – mutatott rá a főtitkár. Majd leszögezte: a józsefvárosi piac kiérdemelné a „silány ellenőrzés” nagydíját.
Pedig a józsefvárosi – egyéb piacokkal együtt – kedvelt ellenőrzési terepe a vámosoknak is. Ahogy azt Sipos Jenő ezredes lapunkkal közölte, a Csillagszóró idején is eredményesek voltak a fináncok, főként a kapcsolódó áruraktárakban és a szállítási útvonalak mentén foglaltak le hamis és veszélyes árukat. A vám- és pénzügyőrség (VPOP) szóvivője statisztika hiányában azonban nem tudta megmondani, hogy a Csillagszóró idején országosan lefoglalt, mintegy félmilliárd forint értékű illegális ruhából, szeszből, parfümből, gyermekjátékból, pirotechnikai termékből, lámpafüzérből, CD-ből és DVD-ből menynyi volt az, ami Józsefvárosban került finánckézbe. Ugyanakkor közölte: volt olyan rajtaütés, amikor egy piaci konténerben távol-keleti „alkalmazottak” épp a hamis ruhákra varrták rá a márkacímkéket. Arra is volt példa, hogy közúti ellenőrzés során fogtak el egy 170 millió forintot érő kínai napszemüveg-szállítmányt.
A VPOP úgy tapasztalja, a piacokon főként a távol-keleti „vállalkozók” ütköznek a törvénnyel, náluk fordul elő gyakrabban, hogy nem tudják igazolni az áru eredetét, nem adnak nyugtát, „gagyi” portékát sóznának a vevőre, s nem ritka az sem, hogy engedély nélkül űzik az ipart. – A józsefvárosi piac valóban akut probléma, de nem lehet csak úgy bezárni – mondta a szóvivő, hozzátéve, a pénzügyőrség több megoldást javasolt már az önkormányzatnak és a jogalkotóknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.