Már két ember van őrizetben a terézvárosi vesztegetés ügyében – közölte lapunkkal Horváczy Emese, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője, aki részleteket továbbra sem volt hajlandó elárulni a Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti, több száz millió forint értékű önkormányzati üzlethelyiség privatizációjával összefüggő bűncselekményről.
Ismeretes, az NNI korrupció elleni osztályának nyomozói szerdán a Terézvárosi Vagyonkezelő Nonprofit Zrt. igazgatósági ülésén vették őrizetbe Kovács Péter vezérigazgatót, és a helyszínről a fenti ingatlan dokumentumainak másolatát is elvitték.
Berecz Károly, az érintett ingatlant bérlő Müárt-Press Kft. ügyvezetője és jogi képviselője, Bárándy György lapunk kérdésére leszögezte: az ügyet a nyomozó hatóságok titkosították, arról – a nyomozás érdekében – február végéig nem nyilatkozhatnak. – Titoktartási nyilatkozatot írtam alá – hangsúlyozta Berecz, aki azt sem tudta megerősíteni, hogy ő volt-e a feljelentő. Az ügy gazdasági hátteréről elmondta: 2005 óta vezeti az egykori szocialista nagyvállalatból alakított céget, amely vegyes kiskereskedelemmel foglalkozik, és jogelődje már a tanácsi időszakban is bérelte a helyiséget, sőt 1986-ban egy több mint 600 négyzetméteres galériát alakítottak ki a csaknem 1500 négyzetméteres területen. – A kerületi önkormányzat 2002-ben havi 600 ezer forintról kétmillióra akarta emelni a bérleti díjat, ezt nem fogadtuk el. Végül a bíróság megállapította, hogy visszamenőleg ki kell fizetnünk a kamataival együtt csaknem 100 millió forintos bérleti díjat, viszont az említett, a tartozás értékét megközelítő galéria a miénk. Felajánlottuk, hogy megvesszük az ingatlant, arról a kerületi MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testület tavaly nyáron döntött, csakhogy a garanciát vállaló bank nem adott hitelt, kicsúsztunk a határidőből. Egy másik bank viszont letette a papírokat, sőt az ügyben előszerződést is kötöttünk Kovács Péterrel, az önkormányzat mégsem nekünk akarja eladnia a bérleményt – tette hozzá Berecz. A Müárt-Press Kft. ügyvezetője szerint további perek várhatók, és a kerület egy fillért sem lát a tartozásukból, ugyanis hárommilliós alaptőkéjű cége veszteséges.
Bajor Zoltán (SZDSZ) alpolgármester szerint nincs ennél aljasabb hozzáállás. Mint mondta, az önkormányzat a kerület érdekében nyílt árverésen fogja eladni az ingatlant. Leszögezte: korábban tévesen írtuk, hogy ő összefüggést lát a vagyonkezelő vezetőjének letartóztatása és a privatizáció között. – Bár az ügyészségtől kértünk, de hivatalosan az ügyről még nem kaptunk tájékoztatást. A vagyonkezelő ideiglenes vezetésével két személyt bíztunk meg, később belső vizsgálat is várható – emelte ki az alpolgármester.
Információnk szerint a koalíció, elsősorban a szabad demokraták hatalmi, gazdasági belháborúja áll az ügy valódi hátterében. Ezt jelzi, hogy Rabin László SZDSZ-es alpolgármester jogköreit Verók István MSZP-s polgármester még tavaly megvonta, és azokat Bajorra ruházta. Emlékezetes, a kerület vezetője ugyanezt tette Rabinnal öt évvel ezelőtt, amikor kiderült: a vagyonkezelő akkori igazgatója 120 millió forintot sikkasztott az önkormányzati széfből. A szocialista Ispánki Lászlót első fokon tavaly ítélték el négyévi börtönbüntetésre.
Wertán Zsolt (Fidesz–KDNP) önkormányzati képviselő szerint a VI. kerületben is megkezdődött a végjáték, a kerület balliberális vezetői pedig az itt élő emberek maradék vagyonát próbálják meg kimenteni.
Aggódik a NATO Szijjártó Péter szuverenista beszéde miatt