Megromlott egészségügyi állapotom miatt kértem a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) Zrt. igazgatótanácsának elnökétől a felmentésemet – írta tegnapi közleményében Antal Attila, a BKV Zrt. vezérigazgatója, aki szerint az őt és családját ért „támadásoknak” köszönheti többek között szívbetegségét. – Orvosi kezelés alatt állok több hete, néhány napja túlestem egy életmentő műtéten. Úgy érzem, belefáradtam, mondhatnám azt is, akik és amit akartak, elérték, félreállok – hangsúlyozta Antal, hozzátéve: a „tizennyolc éve minden esztendőben milliárdokkal alulfinanszírozott és átpolitizált közszolgálati cégnél munkámmal, vezetői elképzeléseimmel az utolsó utáni pillanatban elkezdődött a rendszerváltás”, ami rengeteg érdeket sértett.
A távozó vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a BKV tulajdonosainak elvárása volt, hogy nullszaldóssá tegyék a közlekedési céget, amely jelenleg is csaknem százmilliárd forintos adósságállománnyal és nyolcmilliárdos hiánnyal küszködik.
Ismeretes, Antalt 2006 decemberében, részben az ellenzék támogatásával a Fővárosi Közgyűlés Aba Botond leváltásával egy időben nevezte ki a BKV élére. Egy év alatt több száz fővel csökkentették a cégnél dolgozók számát, átalakítva a belső működést, azonban a vezérigazgató többször is konfliktusba keveredett a szakszervezetekkel, és az már múlt év végére kiderült: nem sikerült „konszolidálni” a társaságot, igaz, az ígéretek ellenére sem a Gyurcsány-kormány, sem a száz százalékig tulajdonos fővárosi önkormányzat nem adott egy fillérrel sem többet.
Az utóbbi hónapokat jellemző botránysorozat a tömegközlekedési tarifák jóval infláció fölötti emelésével kezdődött tavaly decemberben, majd kiszivárgott a terv a BKV-t a társadalom szinte minden részével konfliktusba keverő járatritkításról, amelyben csaknem 40 vonalat szüntetnének meg, és 300 járművet vonnának ki a forgalomból.
A cég, Antal Attila és fia is korrupciógyanúba keveredett a végül meghiúsult 4 milliárd forintos használtbusz-tenderben, majd kipattant a négyes metró beruházásához igénybe vett 3 milliárdos tanácsadói megbízás ügye, amelyben a vezérigazgató – tagadva ugyancsak gyanússá vált üzleti kapcsolatait – utólag elismerte tévedését.
Nem sokáig tart már a jó idő, hirtelen érkezik a nagy lehűlés