Már a tegnapi tanácskozás elején érzékelhető volt a kormánypártok csődje, amikor az idei büdzsé előterjesztését a szabad demokraták csak az ellenzék szavazataival tűzhették napirendre. Steiner Pál fővárosi szocialista frakcióvezető kedden jelezte, hogy csak akkor adják szavazatukat, ha koalíciós partnerük támogatja a tizenkét fővárosi kórház önállóságának megszüntetését, holdingba terelését. – Az SZDSZ többször is megsértette megállapodásunkat, ezért a frakciónk úgy döntött, hogy nem vesz részt a közgyűlés munkájában, a következő napokban összehívjuk a koalíciós egyeztető tanácsot – közölte.
Demszky Gábor főpolgármester szerint partnerük a költségvetéshez nem kapcsolódó ügy miatt hátráltatja a törvényes gazdálkodás elfogadását. Kijelentette: a város működése érdekében akár az ellenzékkel is összefoghatnának, de ezt a koalíció megtartása érdekében nem teszik. A szabad demokraták végül szünetet kérve távoztak a teremből. A büdzsét várhatóan egy jövő heti rendkívüli ülésen tárgyalják majd.
Tarlós István, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciószövetségének elnöke szerint a két kormánypárt cserbenhagyta a budapestieket, és figyelmeztette Demszkyt: ha két párt helyett öttel tárgyalna, akkor nem jutott volna ebbe a helyzetbe.
Ezt megelőzően a csőd szélén álló városvezetés és a BKV helyzete tegnap tovább súlyosbodott, mert az ellenzék kezdeményezésére napirendre vett legújabb botrányról kiderült: a négyes metró beruházására összesen hat szerződést kötöttek az AAM Zrt. nevű céggel, öszszességében csaknem hárommilliárd forint értékben. Ezek alapján már több száz millió forintot kifizettek, de a közlekedési társaság vezetői még csak magyarázatot sem adtak, hogy mire. A közgyűlésen megjelent Balogh Zsolt, a betegállományban lévő Antal Attila vezérigazgató helyettese, és egy vaskos dossziéból előhúzott listáról sorolta, amiről lapunk már tegnap is beszámolt: „szakértői támogatás, projektműködés irányítási folyamatainak minőségbiztosítása, irányítási struktúra és projektfórumok átfogó működésével összefüggő koordinatív feladatok ellátása”. Arra az ellenzéki kérdésre, hogy ténylegesen mit tettek le az asztalra, a vezérigazgató-helyettes csak annyit mondott, hogy az AAM 135 embere 8400 munkaórában ötezer, összesen negyvenezer oldalnyi dokumentumot készített.
Tarlós István megdöbbentőnek nevezte az előadást, és felhívta a figyelmet arra is, hogy a négyes metró legutolsó határideje 2011 közepe, míg a tanácsadókat 2012 végéig alkalmazták.
A közgyűlés végül a helyszínen maradt két MSZP-s főpolgármester-helyettessel, Steiner Pállal és az SZDSZ-frakcióval együtt elfogadta, hogy ez ügyben is végezzen teljes körű vizsgálatot a BKV Zrt. felügyelő bizottsága.
A ma összeülő testület már korábban vizsgálatot indított a nyolcmilliárd forintos hiánnyal küszködő közlekedési társaság korrupciógyanús busztendere, a vezérigazgató és fia összeférhetetlensége, a cég botrányos kommunikációja és az óriási felháborodást okozó járatritkítások tervének ügyében.
A fővárosi képviselők számos, az ellenzék által javasolt napirendi pontot elnapoltak, nem tárgyalták a közúti fuvarozókat sújtó tízszeres áremelés kérdését és Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármesternek a turulszobor ügyét rendező előterjesztését, viszont egyhangúlag támogatták azt a kezdeményezést, hogy a Margit-sziget Budapest egyik kiemelt zöld területeként legyen világörökségi védettségű.
Nem sokáig tart már a jó idő, hirtelen érkezik a nagy lehűlés