Bár a Fővárosi Közgyűlés tegnap MDF-es javaslatra napirendre tűzte, hogy a sorozatos botrányok, a kialakult vezetési válság miatt nevezzenek ki biztost a száz százalékig önkormányzati tulajdonú BKV élére, döntés végül nem született, Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes szerint viszont ez nem is lenne törvényes. – Nemzetközi pályázatot írunk ki a vezérigazgatói posztra, addig pedig az igazgatóság által március végéig megbízott Balogh Zsolt vezérigazgató-helyettes irányít – tette hozzá a politikus.
Kérdésünkre Demszky Gábor főpolgármester leszögezte: a tömegközlekedési vállalat paraméterkönyvének módosítása a főváros feladata, ahhoz semmi köze nem lesz az új vezérigazgatónak. Az SZDSZ-es Dancs Gábor viszont úgy véli, helyes volt korábbi döntése, a negyven vonal megszüntetését, háromszáz jármű forgalomból való kivonását, a külvárosi tömegközlekedési kapcsolatok radikális szűkítését célzó tervek felfüggesztése.
Wintermantel Zsolt (Fidesz), a városüzemeltetési bizottság alelnöke szerint egyetlen elfogadható lépés a járatritkítás azonnali leállítása. Antal Attila, akinek a fizetését nemrég duplázták meg másfél millió forintra, és lehetséges prémiumkeretével együtt csaknem kétszer annyi jövedelemhez juthatott volna, mint elődje, „megromlott egészségügyi állapotára” hivatkozva kérte felmentését a hónapok óta tartó botránysorozat kellős közepén. Információnk szerint Demszkyék most egy portugál szakemberre bíznák a céget. A főpolgármester elismerte, hogy a százmilliárd forint körülire duzzadt adósságállományú cégnél már csaknem húszmilliárdos a működési hiány, annak ellenére, hogy alig egy éve nullszaldós működést ígértek.
Mindeközben a botrányok közül még egyet sem tisztáztak. Egyelőre nincs felelőse a négymilliárd forintos korrupciógyanús busztendernek, az ismeretlen teljesítésű, csaknem hárommilliárdos, az AAM Kft.-vel kötött tanácsadói szerződéseknek, ugyanakkor a „BKV dolgozói” hűtlen kezelés megalapozott gyanújával – egyelőre névtelenül – feljelentést tettek a lemondott vezérigazgató és valamennyi helyettese ellen. A lapunkhoz is eljuttatott dokumentumok szerint bővült a botránykrónika.
– Regőczi Miklós vezérigazgató-helyettes 2008. január 8-án írta alá azt a jegyzőkönyvet, amelynek alapján közel 10 millió forintot fizetett ki a BKV „extra válságkommunikációs szolgáltatás” címén a Relatív Reklámügynökség Kft.-nek. A PR-vezető nettó 1,85, a PR-asszisztens 3,85, a szövegíró pedig 3,1 milliót kapott. Egy másik cégnek, a Cemi Kft.-nek 57,12 millió forintot fizettek ki „üzletviteli tanácsadásért” – olvasható az iratokban, amelyek között szerepel a korábban már nyilvánosságra került „gyógyfürdős” barterszerződés is.
Prisztás-gyilkosság: ki lehetett a gyilkos?