Napi sajtószemle

2008. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Jamestown Foundation
A moldáviai–amerikai Vladimir Socor az amerikai kormány és a neokonok nézetét hűen kifejező publikációban arról ír, hogy a Gazprom villámháborúszerűen csapott le öt EU-országra, és nyerte meg őket a Déli Áramlat projektnek, kiütve ezzel az EU és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco-földgázvezetéket. Ezzel romba döntötte Brüsszel és Washington energiabiztonsági terveinek hitelét. Az öt ország azért ölelte magához a Kreml által támogatott projektet, mert a Nyugatnak se földgázforrása, se beruházási alapjai nincsenek ötévnyi erre irányuló igyekezet után sem. Socor szerint Olaszországot, Görögországot, Szerbiát, Ausztriát, Magyarországot és Bulgáriát rövid távú gondolkodás és „opportunista” gazdasági számítások motiválják. Mivel sem Brüsszelben, sem Washingtonban nem látható valódi vezetői magatartás e téren, „az olyan harmadikutas vezetők”, mint Gyurcsány Ferenc, ennek ürügyén helyezkednek el stratégiailag Oroszország és a Nyugat között. Socor idézi a kormányzati Rosszijszkaja Gazeta című lapot, amely Gyurcsányt „álmodozónak” nevezte, amiért azt jelentette ki Moszkvában, hogy Magyarország két, de ideálisan akár három gázvezetéket is szeretne, ugyanis ezeket – beleértve a Nabuccót is – nincs mivel megtölteni. A cikk kiemeli, hogy a magyar kormányfőt nemcsak a Fidesz, hanem a koalíció tagja, az SZDSZ is bírálja, amiért egyezséget kötött az oroszokkal a Déli Áramlat magyarországi szakaszának megépítésére. A cikk véleménye: Moszkva nyert ismét a befolyásszerzésért folyó versenyben.

terra Actualidad
A spanyol lap szerint a Nabucco-vezetéket 2010-ben kezdik el építeni, és 2013-ra már szállíthat is földgázt. Legalábbis ezt jelentette ki az EU támogatását élvező projekt igazgatója.

FT.com
A XX. század második felében az egész fejlett világban nőtt az emberek általános intelligenciahányadosa. Ez a növekedés azonban most megfordult, derült ki egy új-zélandi kutatásból. Egy amerikai és egy dán intelligenciahányados-mérési sorozat ugyanezt támasztotta alá. A huszonötezer katonai behívóparancsot kapott dán fiatalnál végzett mérések azt mutatták, hogy az 1998-ban sorozottaknak két százalékponttal nagyobb volt az átlagos intelligenciahányadosuk a tíz évvel korábban besorozott társaikénál, de a 2003–2004-ben sorozottak esetében az intelligenciakvóciens visszaesett az 1988-as szintre. Norvég sorkatonák körében elvégzett mérések ugyanezt az eredményt mutatták. A kutatók tanácstalanok az okokat illetően, de a dán eredménnyel kapcsolatban úgy vélik, az ottani oktatási rendszer a ludas benne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.