Vezetési válság Budapesten

Bár hetek óta képtelen megegyezni egymással az MSZP–SZDSZ-es koalíció Budapest idei gazdálkodásáról, a szocialisták által szorgalmazott kórházösszevonásokról tegnap kiderült: a városházán tovább súlyosbodott a vezetési válság. A balliberálisok már az általuk benyújtott költségvetés számairól is vitatkoznak, a korábban meghirdetett útfelújítási program is veszélybe került; Demszky Gábor és helyettesei minden szinten egymásra hárítják a felelősséget.

2008. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új menetrendet akarnak a budai polgármesterek. Március 11-re megbeszélésre hívtuk Demszky Gábor főpolgármestert a BKV járatritkítási terveiről – jelentették be tegnap fideszes budai polgármesterek. Láng Zsolt, a II. kerület, Pokorni Zoltán, a Hegyvidék, Nagy Gábor Tamás, Budavár és Bús Balázs, Óbuda–Békásmegyer, valamint Szabolcs Attila, Budafok–Tétény vezetője szerint az úgynevezett paraméterkönyvet vissza kell vonni. – A csaknem negyven járat megszüntetésével, 300 jármű forgalomból való kivonásával járó terv ellehetetlenítené a tömegközlekedést, növelné az autóforgalmat, tovább rontaná az amúgy is rossz levegőt.


Elképzelhető, hogy jövő héten sem lesz költségvetése a fővárosi önkormányzatnak – közölte tegnap Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője a balliberális koalíciós egyeztető tanács ülése után. Közölte: továbbra is ahhoz kötik a gazdálkodás alapjainak megszavazását, hogy az SZDSZ fogadja el javaslatukat az egészségügy átalakításáról, pontosabban adjanak garanciát a folyamat elindítására. Bár az álláspontok közeledtek, a ma folytatódó egyeztetés után az MSZP holnap dönt a továbbiakról.
– A fővárosiak kétharmada elégedetlen a kórházakkal, az egészségügyi ellátással. Három módszert dolgoztunk ki arra, hogy ez javuljon – mondta Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes, aki szerint a német vagy osztrák mintára kialakított holdingnak nincsenek meg a feltételei, a kórházak teljes önállóságának megszüntetése politikailag nem vállalható, míg az általuk szorgalmazott kórházak fölötti gazdaszervezet véget vethet a romló ellátásnak. A főpolgármester-helyettes arra a kérdésünkre, hogy az egészségügy válságáért nem tartja-e felelősnek a hat éve hatalmon lévő MSZP–SZDSZ-es koalíciót, a szabad demokrata vezetésű egészségügyi tárcát, azt válaszolta, „a reform iránya jó, a bajokat ötven éve hurcoljuk magunkkal”. Hozzátette: a kórházak holdingszerű működésének kidolgozására éppen Demszky Gábor kérte őt. A főpolgármester, aki pártja, az SZDSZ állításaival ellentétben a napokban elismerte, hogy az intézmények üzemeltetéséért a jövőben a magánbiztosítók lesznek felelősek, tegnap reggel írásban adta át Horváthnak elvárásait arról, hogy az átalakítást hogyan ütemezzék. Ismeretes, a múlt csütörtökön a többségi frakciók obstrukciója miatt a Fővárosi Közgyűlés még csak tárgyalni sem tudott Budapest 2008-as költségvetéséről. Az SZDSZ-frakció egyenesen a tanácsrendszer visszahozásával vádolta partnerét.
Úgy tudjuk, hogy a kormánypártok csődjének hátterében nemcsak az elmúlt hetek korrupciógyanús botrányai állnak, hanem a gazdálkodás súlyos válsága is: a büdzséből mintegy 47 milliárd forintnyi hiányt kellett lefaragniuk. A távirati iroda információja szerint forráshiány miatt idén a tavalyinál sokkal kevesebb utat – mintegy 30 kilométert – újíthatnak fel a fővárosban, holott a városvezetés januárban ennek a dupláját ígérte. Ezt cáfolta lapunknak Steiner Pál, John Emese nem kívánt nyilatkozni. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője lapunknak elmondta: nem meglepetés, hogy Budapestet, amelynek gyakorlatilag nincs vezetése, a csőd szélére sodorta a koalíció.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.