Betmen

Fehér Béla
2008. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez jó mese lesz, meglátod! Történt egyszer, hogy a szegény ember kecskéje megdöglött, de olyan hirtelen, mintha sose élt volna. Elbúsult a szegény ember, hogy most mi lesz, mert neki nincsen pénze másik kecskére, de még sánta tyúkra se, de azért tette a dolgát, talicskára dobta a kimúlt állatot, és eltolta a dögkúthoz. Ahogy ballag onnan visszafelé, látja ám, hogy felpántlikázott homokfutón közeledik a gazdag ember, akit mindenki csak basaparasztnak hívott. Valami igen furcsa mutatkozott rajta már messziről. A szegény ember szépen félreállt a bokrok közé, hogy utat engedjen, meg aztán ne látszódjon a lopott fával megrakott talicska. Éppen kalapot emelt volna, amikor a basaparaszt meghőkölte a lovát, és leugrott a bakról. „Mit szólsz az új ruhámhoz, földi?” – kérdezte, és pipiskedve illegette magát. A szegény ember kibenyhedt szemmel leste a basaparaszt hájas teste körül repkedő fekete köpönyeget, a tuskó lábára feszült fekete csizmát, a sárga bőrövvel díszített bugyogót és az álarcából meredő hegyes denevérfüleket. „Kerge lápi lidércet játszik kend?” – kérdezte a szegény ember, mire a basaparaszt elkomorult. „Maradj már, Jani! Eredeti betmenruha! A nászom küldte Csikágóból!”
Amikor a szegény ember hazaért, megvárta szépen, míg az asszony kitálalja a krumplis galuskát, és csak ebéd közben mesélte el, mit látott „Ha betmen, hát legyík betmen, mit törődik kend azzal! Inkább pucolja ki az istállót, etesse meg a jószágot, itt a tavasz, a házat is ki kellene meszelni!” – rikácsolta az asszony. De a szegény embernek attól a naptól fogva nem volt gondja semmire, szüntelenül a betmenruhán járt az esze. Elbújt a budi mögé, lehunyta a szemét, és mindjárt látta az éjfekete köpenyt a hozzá illő bugyogóval. Elképzelte, hogy az övre kis bőrzacskót kötne, abba tartaná a bicskáját, meg tenne bele tepertőt is, mert abból a szegény ember mindig tartott néhány szemet magánál. A sok henyélés meg álmodozás miatt nagyon megharagudott rá az aszszony, sokszor kergette a nyújtófával a sarki pizzériáig a szegény embert, aki addigra már elhatározta, dőljön össze ez a savanyú, férges világ, ő bizony nem nyugszik, míg szert nem tesz egy betmenruhára. Az ám! Abban megyen majd a templomba, és vasárnap délután abban fog kiülni a ház elé, hogy essen hasra mindenki a sárga irigységtől!
A következő héten éppen Dénes-napi vásár volt a szomszéd faluban. A szegény ember hamarjában felpakolta a szekerét, elhajtott a vásárba, ott aztán eladta gyorsan a talicskáját, a ferdére járt öreg csizmáját, az ekevasát, az asszony vállkendőit, a végén még a szekerét és a nagybeteg Zsuzsi lovát is. Amikor már semmije se maradt, belakott lacipecsenyével, homoki lőrét ivott rá, mert az volt a legolcsóbb, aztán járta a vásárt betmenruha után. Megállt minden sátornál, de sehol nem árultak betmenruhát. Délutánra már elpárolgott az ünnepi kedve, mert hiába szorongatta a rossz zokniba takart pénzét, a kívánsága csak nem akart teljesülni, ráadásul, mikor tizedszer állt meg bámészkodni a szűrszabónál, a mester műanyag vállfákkal dobálta meg, hogy eltakarodjon onnan!
Már ennyiből is gondolhatjátok, hogy a szegény ember betmenruha nélkül, mezítláb poroszkált haza. Az országúton ráesteledett, de olyan csikorgó bánat rágta a lelkét, hogy amikor a pléhkrisztushoz ért, nem imádkozott hozzá az árokpartra térdepelve, hanem szemrehányást tett neki. „Uram! Megérdemeltem volna a betmen-ruhát! És még te hirdeted magad mindenhatónak?” Amikor hazaért, megkérte az asszonyt, hogy még az éjszaka süssön lágy kenyeret, ő maga pedig nekilátott dohányt vágni, aztán paprikás szalonnát készített a tarisznyájába. Éppen hajnal hasadt, amikor kitárta a fakaput, és útnak indult. Az asszony keservesen sírva állt a kerítésnél, hiába vigasztalta a szegény ember. „Ne ríjál, Rózsikám, visszajövök maholnap, mire a levelek megint lehullanak, de nekem most Csikágóban van dolgom!”
Sok didergős tél és napszagú nyár telt el, a basaparaszt fényes betmenruhája már rég a padláson dohosodott a fateknőbe dobált rongyok között, de a szegény ember még mindig nem tért haza. Az asszony megöregedett, a dereka elvásott, bőrét megszántotta az idő, már csak egy foga maradt mutatóban. Ha érdeklődött valaki az ura felől, könnyek futották el a szemét, és csak ennyit mondott a kezét tördelve: „Húsz éve ment el szegénykém. Mondta, hová, de azt én már rég elfelejtettem!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.