Bizalomvesztés jellemezte az év első negyedében a hazai nagyvállalatok rövid távú üzleti várakozásait – derül ki az Ecostat top–100 legfrissebb konjunktúraindexéből. 2008 márciusában az index 89,5 százalékot jelzett, ami alacsonyabb az előző havi értéknél. A kutatóintézet szerint az első három hónapban a konjunktúramutatók – hasonlóan az egy évvel korábbi értékekhez – mérsékelt szinten, szűk sávban ingadoztak.
Március végéig a termelés viszszaesésére a nagyvállalatok egynegyede panaszkodott, s csupán harminc százalékuk ért el növekedést. Ennek ellenére némi optimizmussal a következő negyedéven belül a nagy társaságok 47 százaléka feltételezi tevékenysége bővülését, s 44 százalékuk számít legalább a szinten maradásra.
A cégek fejlődését legnagyobb mértékben a gyenge hazai vásárlóerő, az elégtelen belföldi kereslet mérsékeli. Emellett a magas adó- és munkáltatói terheknek és a gazdasági környezetben tapasztalható bizonytalanságnak a szerepe is negatív.
Februárhoz képest kétszer annyian, vagyis a megkérdezett vállalatok 19 százaléka tekint pesszimistán a termékek iránti belföldi kereslet növekedésére, ezzel együtt a hazai piacon stabil vevőkörre a cégek fele sem számít. A következő időszakban tevékenységi körét a cégek 33 százaléka kívánja bővíteni, viszont 56 százalékuk csekély fejlődéssel számol. A vállalatok egyelőre megtartják termelésük alapvető profilját.
Bár többségük stabil likviditási viszonyokkal számol, a nemzetközi folyamatoknak kiszolgáltatott magyar pénz- és tőkepiac sebezhetősége miatt számítani lehet a hitelek kamatterheinek növekedésére – hívja fel a figyelmet az Ecostat. Emellett a magas szinten megrekedt infláció is rontja a jövedelmezőséget.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!