Egy Bartók-átirat ősbemutatója

Bartók I. zenekari szvitjének négykezes zongoraátiratát eddig egy kézirat rejtette. Az átiratot Lajtha László készítette 1913-ban. Az eredeti művet és a zongoraváltozatot egymás után hallhatjuk hétfő este a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.

2008. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várakozáson felül jól szól – kezdi a választ Balog József kérdésünkre, milyen is a négykezes zongoraátirat. Balog Józseftől azt is megtudjuk: Jandó Jenő sokat dolgozott a partitúrával, amíg kialakult a koncerten is megszólaló forma, Bartók ugyanis az átirat elkészülte után átdolgozta a művet, kihúzott részeket, ehhez kellett igazítani a négykezes változatot. Arra a kérdésre, hogy mennyire válhat a mű a zongoristák repertoárjának részévé, az utrechti Liszt-zongoraverseny különdíjazottja azt mondja, Bartókkal és Lajthával is viszonylag kevesen foglalkoznak mélyebben, hiszen műveik komoly technikai tudást igényelnek, de mivel eleve szűkös a négykezes zongorairodalom, jó eséllyel tűnhet fel az ilyen jellegű koncertek műsorán. Balogh József kedvet kapott az egész Lajtha-életműhöz, mint mondja, szívesen foglalkozna a zeneszerző zongoraműveivel.
Mint azt már megírtuk, Bartók I. zenekari szvitjének Lajtha László által készített négykezes zongoraátirata egy magángyűjteményből került elő a közelmúltban. Az eset nagy feltűnést keltett szakmai körökben, hiszen az átirat teljesen ismeretlen volt a zenetudomány és a két zeneszerző jogutódjai előtt. A kézirat előkerülése óta folyó kutatások eredményeképpen ma már szinte biztosra vehető, hogy műve átiratára Bartók személyesen kérte fel Lajthát, akivel már akkor is baráti viszonyt ápolt, az persze már nem bizonyítható, hogy látta is az 1913-ban elkészült kéziratot, noha tudjuk, hogy Bartók Amerikába indulásáig szoros szakmai és baráti kapcsolatban volt Lajthával.
A Bartók–Lajtha-ősbemutató mellett Lajtha László Zenekari nyitányát és az eredeti, nagyzenekarra készült Bartók-művet is hallhatjuk, ezeket a Savaria Szimfonikus Zenekar játssza Gál Tamás vezényletével.
A koncert szervezője, a Syncopa Music tervei között szerepel az átirat stúdiófelvétele és lemez-, illetve kottakiadása, valamint többszöri bemutatása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.