Kismamamenet a BKV-kedvezményért

Több hónapos packázás után a BKV járatain haladéktalanul vezessék be a tanulók és a nyugdíjasok kedvezményének megfelelő, azonos árú kismamabérletet – ez a fő célja annak a demonstrációnak, amelyet szerdára hirdettek meg a kezdeményezők, civilek és KDNP-s politikusok. A csőd szélén álló BKV-nál milliárdok tűnnek el gyanús beszerzésekre, nem létező tanácsokra, míg a családbarát intézkedés egész évben nem kerülne többe 250 millió forintnál.

2008. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kismamákat, kispapákat és a gyermekes családokkal szolidáris embereket várnak a szervezők arra az április 16-án, szerdán délelőtt 10 órára a BKV Zrt. budapesti székháza (VII., Akácfa utca 15.) elé meghirdetett demonstrációra, amely a Fővárosi Közgyűlés tavaly decemberi döntése ellenére halogatott, úgynevezett kismamabérlet mielőbbi bevezetésére szólítja fel az illetékeseket. A tervek szerint a kismamák menete a Főpolgármesteri Hivatalig tart, ahol petíció átadásával hívják föl a figyelmet: a tanulók és a nyugdíjasok BKV-bérletének árával megegyező, azaz havi a 3250 forintos „kisgyermekes”-szelvény árusítását a fővárosi tarifarendelet alapján meg kellett volna kezdeni, ám Budapest MSZP–SZDSZ-es vezetői és az irányíthatatlanná vált BKV menedzsmentje hónapról hónapra kitolják a konkrét bevezetés időpontját.
Az ügy támogatására létrehozott honlapon (www.kismamaberlet.hu) eddig már több mint tízezren csatlakoztak a felhíváshoz. A Fővárosi Közgyűlésben alig egy éve a kereszténydemokrata képviselők javasolták a kedvezmény bevezetését, azzal elviekben végül minden párt egyetértett, az előterjesztést pedig országos civil szervezetek támogatták, többek között a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Bábaszövetség, az Asszonyok a Nemzeti Egységért Mozgalom és a Jól-Lét Közhasznú Alapítvány. A fenti honlapon egyébként a támogatók nem csak az on-line aláírásgyűjtő íveket írhatják alá, aki akar, a tárgyban elektronikus levelet küldhet az illetékes miniszternek, a főpolgármesternek és helyettesének is.
Rétvári Bence KDNP-s országgyűlési és fővárosi képviselő lapunknak elmondta: jelenlegi formájában 25 ezer fővárosi szülő közlekedését könnyítené meg a kismama-, más néven kisgyermekesbérlet. A bevezetés részleteit egyébként kidolgoztatta a BKV, azt szakértők javasolták, sőt Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes be is nyújtotta a legújabb, április 21-i hatálybalépéssel számoló rendelettervezetet, amelyet azonban visszavont. Rétvári március végén szóról szóra benyújtotta a Hagyó-féle javaslatot, amelyet azonban a közgyűlés balliberális pártjai leszavaztak.
Dancs Gábor (SZDSZ) közlekedési tanácsnok közölte: támogatja a kismamabérletet, de nem most. Balogh Pál (MSZP) magyarázata szerint a „nehéz helyzetű” BKV önálló gazdasági társaság, így szerinte a politikusoknak nincs joga a cég kontójára kedvezményeket adni.
Ez a kedvezmény viszont máris szűkített lenne, ugyanis a KDNP a gyermekek születése után a meglévő állami támogatások valamennyi formáját igénybe vevő szülőt bevonta volna a körbe, a koalíciós vezetés „igényei” alapján azonban csak a gyesben vagy gyetben részesülők vehetnének olcsóbb bérletet. Ez idén összesen alig több mint 244 millió forintba kerülne a közlekedési társaságnak. A jelek szerint azonban a 80 milliárd forintot meghaladó adósságállománnyal, több mint 11 milliárdos üzemi veszteséggel küszködő, a csőd szélén álló BKV-nál minden pénzhez ragaszkodnak, amely kívül esik a sok milliárd forintos korrupciógyanús beszerzéseken vagy hasonló nagyságrendű tanácsadói szerződéseken.

Nem kell a végkielégítés. Újabb levelet írt Antal Attila vezérigazgató a BKV ügyeiben tulajdonosi jogkörben eljáró fővárosi gazdasági bizottsághoz, amelyben ismét azt javasolja, hogy közös megegyezéssel távozhasson a cég éléről, sőt még a végkielégítésről is lemondana. A korábban akár 60, járulékokkal együtt csaknem 100 millió forintos végkielégítést követelő Antal, akit a Fővárosi Közgyűlés 2011 végéig nevezett ki, most „csak” március 25-ig kifizetendő munkabéréhez ragaszkodik. (Antal közleménye szerint a 2011-ig szóló megbízása hátralévő részére nem kért se munkabért se egyéb járandóságot.) Demszky Gábor főpolgármester egy hete jelentette be, hogy szakértők szerint Antal Attila munkaszerződése semmis, így végkielégítés jogszerűen nem adható, a cégvezetőnek járó összeg pedig csak „jóval kisebb” lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.