Csúszik a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia megvalósítása, több fontos kérdésben eddig még nem történt előrelépés, a határidőket pedig újra és újra módosítják – jelentette ki lapunknak Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnöke. A Fidesz turisztikai munkacsoportját is vezető szakpolitikus elmondta: az ágazatot felügyelő önkormányzati tárcánál a késés miatt többször hivatkoznak arra, hogy a minisztériumban kevesen foglalkoznak a területtel.
A magyar turizmus fejlesztésének fő irányait meghatározó dokumentum 2005-ben készült, melynek intézkedési tervét a kormány 2006 januárjában fogadta el. Az ellenzék most azt is nehezményezi, hogy a legfontosabb feladatokat, mint a kiemelt termékek fejlesztési programjai, valamint az országos vonzerőleltár elkészítése, sem hajtották végre teljeskörűen. Az eredeti megvalósítási határidőket – ami 2006, illetve 2007 volt – ráadásul 2009-re módosították, noha a stratégia célja pontosan a 2007-ben induló uniós költségvetési ciklus fejlesztéseinek megalapozása lett volna.
Az ellenzéki munkacsoport nagy problémának tartja, hogy néhány jelentős fejlesztés az előzetes ígéretek ellenére sem került be a kiemelt programok közé. Így például sem az ötezer férőhelyes kongresszusi központ, sem a Nemzetközi Balneológiai Kutató Intézet megvalósítása nem szerepel az uniós pénzből megvalósuló fejlesztések között. Ugyanakkor a turisztikai szakállamtitkárság és jogelődjei 2004–2006 között a kongresszusi központtal kapcsolatos előkészítő tanulmányokra csaknem tízmillió forintot, a budapesti látogatóközpont megvalósíthatósági tanulmányára – külső cégek megbízásával – 6,6 millió forintot költöttek. Az utóbbi esetében a megvalósítás eredeti határideje 2006 volt, ezt most 2010-re tolták. A Fidesz ezért felszólítja a kormányzatot az intézkedési tervben foglalt feladatok gyorsítására és a pályázati rendszer felülvizsgálatára.
Bánki Erik közölte, hogy a turizmus a jövőben jelentős szerepet kaphat a Fidesz gazdaságélénkítő programjában. A részleteket ebben a hónapban kezdik kidolgozni, s várhatóan a nyár folyamán hozzák nyilvánosságra. A szakpolitikus a szállodák által szorgalmazott áfacsökkentést csak az egyik lehetőségnek látja a versenyképesség javítására. Bánki szerint segítene az is, ha – mint kiemelten munkaerő-igényes ágazat – a turizmus járulékfizetési kedvezményt kapna a dolgozók után.
Kevesebbet utazunk. A külföldről érkezők miatt nőtt az előző év azonos időszakához képest januárban és februárban a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Németországból, Ausztriából még mindig kevesebben érkeznek, míg Románia, Oroszország és Nagy-Britannia esetében élénkebb a forgalom. Csökkenni látszik viszont a belföldiek utazási kedve: az év első két hónapjában a vendégéjszakák száma csaknem egy százalékkal volt kevesebb.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!