Tízéves csúcson a munkanélküliség hazánkban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi jelentése szerint december és február között nyolc százalékon állt az állástalanok aránya, ami fél százalékkal több, mint egy évvel korábban. A téli hónapokban – 2007 elejéhez képest – 72 ezerrel kevesebb munkavállalót jegyeztek. Ezzel a munkanélküliek száma 337 ezerre nőtt, az aktív keresőké pedig 3,855 millióra apadt. Nem túl fényesek a pályakezdők kilátásai. A 24 éves kor alattiak közül került ki a munkanélküliek 20,5 százaléka, ami tavalyhoz képest két százalékkal roszszabb eredmény. A statisztikák szerint az álláskeresők csaknem fele egy éve vagy annál is régebben keres munkát.
A választások előtt négyszázezer munkahely létesítésével kampányoló Gyurcsány Ferenc kormányának foglalkoztatáspolitikája a meglévő munkahelyek megőrzésére sem alkalmas – reagált tegnap közleményben a Fidesz. Bernáth Ildikó országgyűlési képviselő szerint mára nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány gazdaságpolitikájának következményeként több mint százezer ember veszítette el az állását.
Siralmas adatainkkal sereghajtókká váltunk az Európai Unióban. A héten nyilvánosságra hozott, 2007-es munkaügyi folyamatokat elemző KSH-jelentés szerint Magyarország az utolsó előtti helyen áll az uniós tagországok között – a foglalkoztatottság terén tavaly csak Málta produkált nálunk gyengébben. A nemzetközi jelentés megállapítja: a teljes munkaidőben alkalmazottak havi átlagos bruttó keresete tavaly 185 ezer forint volt. A munkabéreket terhelő költségek viszont a 2000. évhez képest 2,18-szeresére növekedtek tavaly. Továbbra is a pénzügyi szférában keresnek a legjobban, átlagosan havonta bruttó 390 400 forintot. A keresetek szempontjából a rangsor utolsó helyén a textília, a textiláru, a bőrtermék, a lábbeli gyártása állt, ahol 103 ezer forint körül alakult a bruttó átlagkereset.
Messze vagyunk a Nyugattól. A volt szocialista országokban csak a lakosság legfelső tizedének életszínvonala éri el a fejlett nyugat-európai országok középosztályának életszínvonalát – derül ki a Tárki és az Unicredit Európai társadalmi jelentés című tanulmányából. A vizsgálat, amely az unióhoz 2004-ben csatlakozó tagállamokat nézte, rámutat, hogy Magyarország a legtöbb társadalmi mutató szempontjából az EU országai között a középmezőnyben helyezkedik el, ugyanakkor a foglalkoztatási ráta igen alacsony. (MTI)
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!