Zempléni Kornél, a Zeneakadémia professor emeritusa vehette át idén a Weiner Leó-emlékdíjat, amelyet minden évben a zeneszerző születésének évfordulóján, április 16-án adományoznak olyan zeneművészeknek és zenetanároknak, akik Weiner Leó szellemében fejtették ki sok évtizeden át művészi és tanári munkásságukat.
Zempléni Kornél 1946-ban Dohnányi Ernő, majd Böszörményi-Nagy Béla növendékeként végzett a Zeneakadémián, amelynek 1964-ben lett a tanára. A díjat Batta András, az intézmény rektora adta át tegnap Weiner Leó születésének 123. évfordulója alkalmából.
Zempléni Kornél elmondta: az életét és a pályáját meghatározó tanára volt Weiner Leó, és ezt különösen akkor értette meg igazán, amikor maga is elkezdett tanítani.
– Sok kitüntetést vehettem már át, de ennél szebbet és emlékezetesebbet nem is kaphattam volna, és mivel minden bizonnyal ez az utolsó, így még nagyobb az értéke – tette hozzá Dohnányi Ernő egyik utolsó még élő növendéke. A 86 éves, nyugdíjba vonult zongoraművész és pedagógus beszélt arról is, hogy egy évtizedek alatt írt 520 oldalas Bach-elemzése pihen íróasztalfiókjában. Ezt egykori tanítványával, a zenetudós Somfai Lászlóval szeretné átnézetni, és ha alkalmas arra, könyv alakban megjelentetni. Élete egyik legemlékezetesebb pillanatának azt nevezte, amikor 1946 nyarán egy zeneakadémiai hangversenye után Weiner Leó átölelte, és azt mondta neki: a fiatal Dohnányi Ernőt juttatta az eszébe a játéka. – Ennél nagyobb dicséretet nem kaptam egész életemben – fogalmazott a kétszeres Liszt-díjas, erdemes művész, a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díj kitüntetettje.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit