A legsebezhetőbb kisebbségért

Határok nélkül címmel jótékonysági estet tartanak június 2-án Székesfehérváron a Vörösmarty Színházban. Az est teljes bevételével a moldvai csángók és az erdélyi szórványmagyarság anyanyelvi oktatási programját támogatják három, ezzel foglalkozó egyesületen keresztül. Az esemény fővédnökségét Sólyom László köztársasági elnök vállalta.

2008. 05. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Domokos Pál Péter mondta, hogy a moldvai csángók a világ legelfeledettebb kisebbsége, hiszen nemcsak mi nem tudunk róluk, hanem a világ sem. Ez azóta sokat változott. Ma már azt mondhatjuk, ők a világ legsebezhetőbb kisebbsége, hiszen képtelenek a saját érdekeik érvényesítésére, a saját maguk védelmére – fogalmazott Halász Péter csángókutató. Az esemény díszvendége állítását meg is magyarázta: Moldvában nem alakult ki a természetes társadalmi struktúra, így a középkorban nem volt nemességük, később nem volt polgárságuk, ma pedig nincs értelmiségük. Az teszi ma a legtöbbet a moldvai csángókért, aki segíti, hogy minél több tanult emberük legyen, mert azokból lesz az értelmiség – mondta a csángókkal foglalkozó néprajztudós, majd hozzátette: ezért is fontos, hogy elvégezzék az iskolát, de nem azt, amelyik az elrománosodás felé viszi, hanem azt, amelyik a megmagyarodás felé segíti őket.
A június 2-i műsor első felében az eseménynek otthont adó Székesfehérvári Vörösmarty Színház művészeit láthatjuk, az est második felének népzenei programját pedig Sebestyén Márta állítja öszsze. Ebben a Szigony zenekart, az Ordasok táncegyüttest láthatjuk, de fellép két csángó hagyományőrző, Hodorog András moldvai csángó furulyás és Berszán Fülöp gyimesi csángó énekes is. A koncerten Sebestyén Márta is énekel, őt Bolya Mátyás és Szokolay „Dongó” Balázs kíséri. A három szervezet, amely az összegyűlt pénzt kapja: a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, a Vasárnapi Iskola Alapítvány és a vicei Bástya Egyesület, amelyik bentlakásos kollégium alapításával tartja életben az észak-erdélyi Beszterce-Naszód megyei magyar oktatás egyik utolsó végvárát.
Petrás Róbert, a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány alapítója konkrét számokkal támasztotta alá az elmúlt években az akadályok ellenére sikeresen működő moldvai magyar nyelvoktatás eredményeit és bővülési lehetőségeit: jelenleg 19 településen folyik oktatás, ebből tucatnyi helyen iskolai rendszerben; ebben 1600 gyermek vesz részt, s ez éves szinten közel százmillió forintot emészt fel. Ez a létszám 7500-8000 fővel bővíthető mintegy harminc településen, ehhez azonban újabb pénzügyi források szükségesek.
Benkei Ildikó, a Vasárnapi Iskola alapítója kezdeményezésével az erdélyi szórványmagyarságon segít. A módszer lényege, hogy anyaországi tanárok a hét végére az érintett településekre utaznak, és az egyház segítségével ők foglalkoznak szombat délután és vasárnap délelőtt az iskolás gyermekekkel, akik közül sokan – bár beszélnek magyarul – még a nevüket sem tudják helyesen leírni az anyanyelvükön. Ők azt szeretnék többek között elérni, hogy a programba kapcsolódjanak be a végzős pedagógushallgatók Magyarországról és Székelyföldről is, hogy megismerjék a helyzetet, és elterjedhessen ez a példa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.