Bírságtörvény a láthatáron

A napokban szedik ízekre a képviselők a kormány új fogyasztóvédelmi elképzeléseit,  ugyanis hamarosan elfogadják az új, több jogszabályt is kiváltó fogyasztóvédelmi törvényt. A magyar vállalkozók úgy vélik, a jelen elképzelések szerint „bírságtörvény” születik.

2008. 05. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drágulást hoznak a kormány új fogyasztóvédelmi elképzelései, mivel a vállalkozások adóként kezelik majd a horribilis méretekben elképzelt hatósági bírságokat, amelyek beépülnek a fogyasztói árba – tartalmazza az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldalának több szakmai szervezettel közös álláspontja, melyhez immár a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara is csatlakozott.
A törvénytervezetben leginkább az árbevételhez igazodó új büntetési rendszert érzik fájó pontnak az egyébként is több sebből vérző hazai cégek. A jövőben ugyanis ugyanazért a vétségért nagyobb – akár milliós nagyságrendű – összeget fizetne az a vállalkozás, amelyiknek bizonyítottan több pénz folyik be a kasszájába, mint gyengébben teljesítő versenytársának – függetlenül az elkövetett hiba súlyától. A teljes munkaadói oldalt képviselő álláspont szerint a bevétel alapján kiszabott büntetés ötlete nemcsak az uniós elvárásokkal ellenkezik, hanem alkotmányellenes is.
A fogyasztóvédelmi vétségek 35 százaléka ráadásul a gyártó hibája, s nem a kereskedőé, az emiatt kiszabott bírságokat ugyanakkor a boltos a polgári jog szabályainak megfelelően továbbhárítja a beszállítóra. Így az eltúlzott bírságok valamennyi beszállítónál gondot okoznak majd. Nem nehéz megjósolni, hogy a legkisebb hiba miatt kiszabható hatszázezer forintos szankció először a kis- és közepes méretű termelőket teszi tönkre – véli az OÉT. Ennek egyik következménye az lesz, hogy az újabb sarcokat nyögő kicsik a munkavállalókat lesznek kénytelenek utcára tenni, ha pedig nem, akkor súlyosabb lesz a dolgozók felelősségre vonásának gyakorlata. A kevésbé tőkeerős beszállítók ezután végleg kiszorulnak a kereskedelemből, ami azért is sajnálatos, mert a nemzetközi láncok évi 25-30 milliárd forintos értékben most is szállítanak magyar termékeket külföldi egységeikbe. Így azonban ez a lehetőség leépül.
A kereskedelmi vállalkozások árrése a teljes árbevételnek átlagosan a harminc százaléka, az árubeszerzésen kívül ebből kell fedezni minden kiadást, a munkaerő költségeitől kezdve a beruházásokig. Ha a jövőben ilyen aránytalan bírsággyakorlat jelenik meg hazánkban, az megfontolásra készteti a befektetőket is – hívta fel a figyelmet az OÉT. A kereskedelemben ugyanis a jelenleg kétezermilliárd, a feldolgozóiparban ötezermilliárd forinttal jelen lévő cégek már így is sérelmezik az uniós szinten kiemelkedően magas adózási környezetet. Az is szemet szúrt a magyar cégeknek és a külföldi láncoknak, hogy a téli Csillagszóró razzia során kivetett büntetések másfélszeresét szedték be már tavasszal is, a Kikelet hadművelet során.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.