Drágulnak a turisztikai szolgáltatások

2008. 05. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a hazai turisztikai vállalkozások 95 százaléka kényszerült arra, hogy dolgozókat tegyen utcára, s ez nem másnak tulajdonítható, mint a romló gazdasági és jogi környezetnek. Az Utazó magazin és a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karának közös, a szállodaipar és az utazási irodák körében végzett reprezentatív felmérése szerint ezzel együtt tovább nőtt a bizonytalanság a cégek körében, s ebben jelentős szerepe van az uniós tagországokhoz képest kiemelkedően magas áfaszintnek. A kutatás tanúsága szerint az év első negyedében erősödött a piaci verseny, ezzel szemben csökkent a belföldi kereslet. Ez amiatt érdekes, mert a válaszadók a külföldi fizetőképes kereslet alakulását korábban még rosszabbnak ítélték, mint a belföldi keresletet, mostanra viszont úgy tűnik, a hazaiak utazási kedve is lankadt. A legnagyobb vesztesek a középréteghez tartozó családok: az utazási irodák piacán ugyanis ezen réteg megrendelései estek vissza a leginkább, s a kereslet a legolcsóbb és a legdrágább utak felé tolódott el. A tendenciát erősíti, hogy adóoptimalizálási okokból honfitársaink növekvő mértékben külföldön foglalják le a drágább utakat – írják a szakértők. A második negyedévvel kapcsolatban az irodák stagnáló forgalomra számítanak, megjegyezve, hogy a júniusi labdarúgó Eb miatt várhatóan később kezdődik az előszezon. Ugyanakkor azt, hogy a nyári szezonban mire számítanak a cégek a külföldi turistákkal kapcsolatban, irracionálisan magasnak ítélik az elemzők.
Mindenesetre drágulnak itthon a turisztikai szolgáltatások, ami a szezonalitásból is adódik, miközben árfolyamgyengülést is prognosztizálnak. Eltérők viszont a várakozások a bevételek alakulásában: a csökkenés és a növekedés egyformán jellemzi a piacot, bár az utóbbit produkálók aránya elenyésző. Az üzleti helyzet és a kilátások romlásával párhuzamosan a cégek létszámbővítési szándékai rendkívül visszafogottak voltak az első negyedévben, miután tavaly 95 százalékuk kényszerült arra, hogy csökkentsék alkalmazottaik létszámát. A romló gazdasági és jogi környezet ellenére viszont az Utazó index felmérése szerint ezzel együtt továbbra is magasabb a beruházásokat növelni, mint csökkenteni szándékozó vállalkozások aránya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.