Drámai az ápolóhiány

Gyors intézkedéseket; kormánybiztos kijelölését, béremelést, ösztöndíjat, rövidített és ingyenes képzési lehetőséget, nővérszállókat és a szakmai kompetenciák tisztázását – többek között ezt kérik a kormánytól az ápolók. A szakma szerint drámaivá vált a munkaerőhiány, amely már az ellátást veszélyezteti.

2008. 05. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke úgy fogalmazott a Semmelweis Egyetemen (SE) tartott tegnapi fórumon, hogy a helyzet kritikus, néhány éven belül nem lesz, aki vért vegyen, tisztába tegye a beteget, injekciót vagy gyógyszert adjon. Szerinte valójában nem néhány ezer – mint ahogy azt hallani lehetett eddig –, hanem tízezernyi szakdolgozó hiányzik a rendszerből. Arra a kérdésre, meddig várnak, s mit lépnek, ha a kormány nem teszi meg a szükséges lépéseket, Balogh Zoltán úgy felelt: egyelőre várnak, a nyomásgyakorlás radikálisabb eszközein csak később van értelme elgondolkodni.
– Az orvoshiánynál is súlyosabb gond, hogy nincs elég ápoló – erősítette meg Tulassay Tivadar, az SE rektora. A fórumon elhangzott: az ápolók közül is sokakat foglalkoztat a külföldi munkavállalás lehetősége. Egyre többen beszélnek idegen nyelvet – főleg a főiskolát végzettek –, így könnyen Nyugat-Európába vagy a tengerentúlra kerülhetnek. Bruttó kilencvenezer vagy nettó több százezer forintos fizetés – ők eközött választhatnak.
*
Nem csak a külföldre történő elvándorlás jellemző. Sokan itthon maradnak, de pályát változtatnak, s a legkülönfélébb munkakörökben – például bolti eladóként vagy titkárnőkét – folytatják, kicsit jobb fizetésért – mondta egy felszólaló. Elöregedik a szakma, nincs utánpótlás, egyre kevesebben jelentkeznek a képzésekre. Egy összesítésből kiderül: OKJ-s szakképzettséget tavaly – nappali és levelező tagozaton – 1397-en szereztek, míg 2001-ben még 3550-en. Ráadásul a frissen végzettek közül csak nagyon kevesen helyezkednek el betegágy mellé. Elhangzott az is, hogy az Erdélyből, Szlovákiából „importált” dolgozók közül sokan visszatérnek hazájukba – ahol már többet kereshetnek, mint Magyarországon.
– A különösen nagy megterhelést jelentő intenzívellátásban a legsúlyosabb a létszámgond, pedig ott közvetlenül emberéletek múlnak azon, hogy van-e elegendő szakdolgozó – fogalmazott Gál János, az Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzívterápiás Klinikájának vezetője, aki hét évet töltött külföldön. Hozzátette: kutatások bizonyítják, hogy minél több ápoló dolgozik egy intenzív osztályon, annál kisebb a halálozási arány. Hangsúlyozta: külföldön sehol nem látott olyat, mint Magyarországon, hogy az ápolók a műszak végén ülve elalszanak, olyan fáradtak. Jákó Kinga, a Semmelweis Egyetem orvos-igazgatója elmesélte, hogy nemrég százezer forintra büntette őket az ÁNTSZ, mert nem tudtak minden műszakban szakképzett ápolót biztosítani, pedig az a minimumfeltételek szerint kötelező.
A hatóság emellett felszólította az egyetemet, hogy biztosítsa a szükséges dolgozói létszámot. Na de hogyan és miből? – tette fel a kérdést. Hiába hirdetik az álláslehetőségeket, nincs jelentkező.
Az Egészségügyi Minisztérium felső vezetői halaszthatatlan elfoglaltságuk miatt nem vettek részt a tegnapi fórumon.

Fidesz: Számoljon el a kormány! A Fidesz felszólította a kormányt, hogy számoljon el az elmúlt másfél év egészségügyi kiadásaival. Mikola István tegnap úgy fogalmazott, jelentős pénzek vesztek el.
A párt szerint az egészségbiztosítási pénztárak megalakítására, a vezérigazgatók kinevezésére, reklámkampányokra, tanácsadói díjakra 1,5 milliárd forintot költött a kormány – immár feleslegesen.
Budai Bernadett kormányszóvivő erre közölte: Mikola állításainak kilencven százaléka nem igaz. Szerinte csak a 123 millió forintos kommunikációs kiadással lehet számolni, a többi befektetett pénzt visszakapja az állam.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.