A parlamenti tagokat személyesen választották ki, hogy üzleti érdekeket szolgáljanak Alejo Vidal-Quadras Roca spanyol képviselő irányításával. A listán megadott egyetlen magyar képviselő a szocialista Herczog Edit, az MSZP országos választmányának tagja. Több cég vett részt a rejtett iroda tevékenységében, egyebek között a Gaz de France, az Unilever, a Telefónica, a BAT, a Thalys, az Ericsson és a Microsoft.
*
A „vállalkozást” az Európai Parlament volt elnöke, Pat Cox hozta létre. Cox jelenleg üzleti tanácsadó, és aktívan kampányol azért, hogy az írek igennel voksoljanak a június 12-i népszavazáson a liszszaboni szerződésnek nevezett uniós alkotmányra.
A botrányt az elnökök konferenciáján robbantották ki Strasbourgban, ahol e héten ülésezett az EP. Monica Frassoni, a zöldek frakcióvezetője tájékoztatta kollégáit, akik úgy döntöttek, hogy a kvesztorok kollégiumát kérjék fel a lobbitevékenység megszüntetésére. Lapunk nem tudta elérni sem Frassonit, sem a szocialista Fazakas Szabolcs EP-képviselőt, e kollégium tagját. Ugyancsak üzenetrögzítőre volt állítva Herczog Edit telefonja is. Az Európai Parlamentnek május 8-án kell döntenie a lobbitevékenységről brüsszeli miniülésén. Ez egyébként az utolsó szavazási napja a Függetlenség/Demokrácia képviselőcsoport elnökének, Jens-Peter Bondének is, akit nemrégiben választottak meg az Európai Demokráciák Szövetsége nevű politikai párt elnökének.
Lapunknak sikerült azonban elérnie Szájer Józsefet, a magyar néppárti delegáció vezetőjét, aki megerősítette: a szabályzatok kifejezetten tiltják lobbisták és magáncégek működését az Európai Parlamentben. Hozzátette: az EU sok tekintetben védtelen az erőszakos lobbitevékenységgel szemben. Elmondta, az új lobbitörvény szigorúbb lesz a korábbinál, de fennmarad az EU kiszolgáltatottsága.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?