Mintegy háromezer adós szerepel az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) napokban frissített nyilvános feketelistáin – egyiken a százmillió forintnál nagyobb tartozást felhalmozó cégek, másikon a tízmillió forintnál többel tartozó magánszemélyek szerepelnek. A legalább fél éve nem fizető adósok szégyenfalán egyesével nem sorolták fel, hogy ki menynyi elmaradt sarccal, késedelmi kamattal és bírsággal tartozik, ám a végösszeg egészen pontosan 498 és fél milliárd forintra rúg. Ebből a pénzből simán végrehajtható lenne egy adórefom – mondta lapunknak a hivatal sajtófőnöke. Bakonyi Ágnes hozzátette: a mostani lista ugyanakkor csak a jéghegy csúcsa, hiszen a tíz-, illetve százmillió forintnál kisebb összegű elmaradásokról nincs hasonló nyilvános gyűjtés – a tartozás viszont annál több. – Mindenesetre több adóreformra is jutna a kint lévő pénzből – utalt a szóvivő az összes behajtandó adótartozásra.
Megtudtuk: az APEH-nek tartozó magánszemélyektől a tapasztalatok szerint viszonylag nagy arányban behajtható a hiány, a feketelistán szereplő 2191 cég többsége azonban felszámolás alatt áll vagy fiktív társaság. Így az általuk be nem fizetett kötelezettségek egy része biztosan nem érkezik be az APEH-hez. Emiatt 287 milliárd forintnyi köztartozás begyűjtésére már az adóhivatalnak sincs túl sok esélye. Elsősorban inkasszóval vagy az „üldözött” cégek vagyontárgyainak értékesítésével juthat még némi pénzhez az állam. Ezzel együtt, mint azt a hivatal tegnapi sajtótájékoztatóján Polgár Péter elnökhelyettes kijelentette: „az APEH minden mulasztást megtorol.”
Emlékezetes, az adórendszer átalakításáról folyó korábbi vitában hatszázmilliárd forintról beszélt a szabad demokraták elnöke, és a szakértők szerint is ekkora vagy ennél némileg nagyobb öszszegből végrehajtható lenne egy mindenki számára érezhető mértékű adómérséklés. Mindemellett a Felszámolók és Végrehajtók Országos Egyesületének elnöke, Molnár György az ATV tegnap reggeli adásában már hétszázmilliárdos adótartozásokból felhalmozódott kintlévőségről beszélt, ami a hoszszabb ideje tartozók és a pillanatnyi adósok összesített adata. Ebben a körben benne vannak azok is, akik ellen már felszámolási eljárással próbálja érvényesíteni követeléseit az APEH.
Nem Érd, hanem Budapest. Az APEH legfrissebb adóslistáján nem az érdi Szent Mihály Alapítvány található, ahogy lapunkban korábban szerepelt, hanem a budapesti III. kerületi Szent Mihály Alapítvány. Tehát az érdi szervezetnek nincs százmillió forintot meghaladó adóssága, a fővárosinak viszont az APEH felsorolása alapján van. A tévedésért az érintettek elnézését kérjük.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között