Kökény Mihály MSZP-s bizottsági elnök úgy látja, számára továbbra is vállalható a koalíciós kompromisszummal elfogadott egészségbiztosítási modell, csak éppen a márciusi népszavazás miatt megváltozott a politikai helyzet. Befektetői érdeklődés híján esélytelenné vált a pénztárak kisebbségi részvényeinek értékesítése. A szintén MSZP-s bizottsági alelnök, Schvarcz Tibor viszont másként fogalmazott. Szerinte a szocialisták regionális pénztárakat akartak, s programjukban nem szerepelt a később megszületett törvényben megfogalmazott elképzelés a magánbefektetők bevonásáról.
– Demokráciában ilyen botrány még nem történt – fogalmazott a jogszabály hónapokkal ezelőtti megszületéséről Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa, aki szerint az MSZP elárulta a társadalombiztosítást azzal, hogy megszavazta a magánbefektetők bevonását. Úgy vélte: a kormánynak önkritikát kell gyakorolnia, s gesztusokat kell tennie az ellenzéknek annak elismerésére, hogy rossz irányba indultak el. Erre azonban a szocialisták úgy reagáltak, hogy nem lehet gesztusokat kérni a Parlament előtti tüntetések és a politikusaik házára dobott Molotov-koktélok után. A Fidesz visszautasította az MSZP-sek kijelentéseit, mondván: KGB-s módszerre utal, hogy az atrocitások értelmi szerzőinek az ellenzéket próbálják beállítani. Horváth Zsolt fideszes szakpolitikus úgy fogalmazott: másfél éven át szórakoztak az emberekkel egészségbiztosítási reform címszóval. Meg kell nevezni a felelősöket, s itt az ideje a felelősségre vonásnak. Számításaik szerint legalább másfél milliárd forintot dobott ki a kormány az ablakon: tanulmányokat rendelt, megalapított 22 egészségpénztárat, fizeti azok vezetőit, s rengeteg pénzt költött kommunikációra.
Az SZDSZ képviselője egyébként nem volt jelen az ülésen, ám korábbi nyilatkozatokból tudható, hogy a szabad demokraták nem támogatják a törvény visszavonását. A javaslat azonban az ellenzéki és az MSZP-s szavazatokkal várhatóan többséget kap majd a parlamenti zárószavazáson, így a törvényt várhatóan még tavasszal hatályon kívül helyezik.
Eközben tegnap a kormány úgy döntött: az egészségügyi miniszternek felül kell vizsgálnia a kötelező egészségbiztosítási rendszert, és június 30-ig el kell készítenie az átalakításra vonatkozó koncepciót. Székely Tamás elmondta: szakmai és társadalmi párbeszéd után teszi majd le az asztalra a javaslatát, amelyről várhatóan az őszi ülésszakban szavaz majd a parlament. A változtatásokról hiába kérdeztek konkrétumokat az újságírók.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját