Kökény és Schvarcz ellentmondásban

Kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt jóváhagyták az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén azt a javaslatot, amely hatályon kívül helyezi az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt. Másban azonban nem értettek egyet a politikusok, éles vita bontakozott ki közöttük például az idáig vezető útról, valamint arról, hogy a biztosítási rendszer meg nem valósuló átalakítása mennyibe került az adófizetőknek.

2008. 05. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kökény Mihály MSZP-s bizottsági elnök úgy látja, számára továbbra is vállalható a koalíciós kompromisszummal elfogadott egészségbiztosítási modell, csak éppen a márciusi népszavazás miatt megváltozott a politikai helyzet. Befektetői érdeklődés híján esélytelenné vált a pénztárak kisebbségi részvényeinek értékesítése. A szintén MSZP-s bizottsági alelnök, Schvarcz Tibor viszont másként fogalmazott. Szerinte a szocialisták regionális pénztárakat akartak, s programjukban nem szerepelt a később megszületett törvényben megfogalmazott elképzelés a magánbefektetők bevonásáról.
– Demokráciában ilyen botrány még nem történt – fogalmazott a jogszabály hónapokkal ezelőtti megszületéséről Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa, aki szerint az MSZP elárulta a társadalombiztosítást azzal, hogy megszavazta a magánbefektetők bevonását. Úgy vélte: a kormánynak önkritikát kell gyakorolnia, s gesztusokat kell tennie az ellenzéknek annak elismerésére, hogy rossz irányba indultak el. Erre azonban a szocialisták úgy reagáltak, hogy nem lehet gesztusokat kérni a Parlament előtti tüntetések és a politikusaik házára dobott Molotov-koktélok után. A Fidesz visszautasította az MSZP-sek kijelentéseit, mondván: KGB-s módszerre utal, hogy az atrocitások értelmi szerzőinek az ellenzéket próbálják beállítani. Horváth Zsolt fideszes szakpolitikus úgy fogalmazott: másfél éven át szórakoztak az emberekkel egészségbiztosítási reform címszóval. Meg kell nevezni a felelősöket, s itt az ideje a felelősségre vonásnak. Számításaik szerint legalább másfél milliárd forintot dobott ki a kormány az ablakon: tanulmányokat rendelt, megalapított 22 egészségpénztárat, fizeti azok vezetőit, s rengeteg pénzt költött kommunikációra.
Az SZDSZ képviselője egyébként nem volt jelen az ülésen, ám korábbi nyilatkozatokból tudható, hogy a szabad demokraták nem támogatják a törvény visszavonását. A javaslat azonban az ellenzéki és az MSZP-s szavazatokkal várhatóan többséget kap majd a parlamenti zárószavazáson, így a törvényt várhatóan még tavasszal hatályon kívül helyezik.
Eközben tegnap a kormány úgy döntött: az egészségügyi miniszternek felül kell vizsgálnia a kötelező egészségbiztosítási rendszert, és június 30-ig el kell készítenie az átalakításra vonatkozó koncepciót. Székely Tamás elmondta: szakmai és társadalmi párbeszéd után teszi majd le az asztalra a javaslatát, amelyről várhatóan az őszi ülésszakban szavaz majd a parlament. A változtatásokról hiába kérdeztek konkrétumokat az újságírók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.