Izrael szerint mesterségesen kreálta a radikális palesztin mozgalom a mostani üzemanyagkrízist, ugyanis ők egymillió liter dízelolajat szállítottak a Nahal Oz átkelőhöz, amelyet a Hamász – tiltakozásul az izraeli zárlat ellen – nem vett át. A helyiek beszámolói szerint a Hamász képviselői saját használatukra vételeztek üzemanyagot, ám a lakosság körében nem tették lehetővé a megvásárlását. Az ENSZ Menekültügyi Ügynökségének (UNRWA) kimutatásai szerint március 18-án érkezett utoljára benzinszállítmány a területre, dízelolaj pedig április 2. óta nem jött Izrael felől. A lépések egy olyan folyamat részei, amelynek célja a radikális palesztin mozgalmak mozgásterének szűkítése a lakosság mindennapi szükségleteinek megvonásán keresztül. A Gázai övezet lakóinak 80 százaléka egyébként külföldi segélyektől függ. A Hamász arra szólította fel a lakosságot, hogy nagy tömegekben induljanak meg a határátkelők irányába, így kényszerítve rá Izraelt a vállalt humanitárius kötelezettségei teljesítésére.
Az ENSZ-gyűlés incidenssel ért véget. Líbia nagykövete, Dzsiadalla Ettali ugyanis náci koncentrációs táborokhoz hasonlította a Gázai övezetet. Ezen felháborodva Jean-Maurice Ripert, Franciaország állandó ENSZ-képviselője elhagyta a termet, őt több más nyugati ország nagykövete is követte.
A Palesztin Hatóság elnöke közben Washingtonban tárgyalt
George Bush amerikai elnökkel, vele együtt járt az Egyesült Államok első emberénél II. Abdullah jordán király is. Utóbbi hangsúlyozta az amerikaiak felelősségét a közel-keleti események kapcsán, míg Mahmúd Abbász leszögezte, Washington dolga nyomást gyakorolni az izraeliekre a békefolyamat újraindítása érdekében. A Washington Post amerikai napilap egyik cikke szerint egyébként Bush négy évvel ezelőtt titkos levélben engedélyezte a zsidó telepek fejlesztését a megszállt területeken. Washington tagadja a lap értesülését.
Az egy éve titkosan folyó izraeli–szíriai tárgyalások közben eredménnyel kecsegtetnek, Basár el-Aszad szíriai államfő ugyanis elismerte, az izraeli miniszterelnök a Golan-fennsík visszaadását vetette fel a béke érdekében. A megbeszélések török közvetítéssel folynak, ám el-Aszad szerint a sikeres megegyezéshez szükség van amerikai segítségre. „A jelenlegi washingtoni adminisztrációnak nincs jövőképe és nem érdekelt a békefolyamat folytatásában” – nyilatkozta a szíriai elnök az al-Vatan kuvaiti lapnak.
A brit Európai Reform Központ nevű agytröszt azt javasolta, az Európai Uniónak meg kell győznie az Egyesült Államokat és Izraelt, hogy kezdjen el tárgyalni a Hamásszal. Szerintük a Hamász úgy válhat mérsékelt politikai erővé, ha az EU tűzszünetet sürget a radikális mozgalom és Izrael, valamint megbékélést a Fatah és a Hamász között.
Összeverték a románok, mert magyar - videó