dradio.de
Világkereskedelem – köszönet, de nem címmel és Globalizációs súlypont: Magyarországon egyre inkább a regionális piacok játszanak szerepet alcímmel Anat Kalman – azon külföldi tudósítók egyike, akiket az antiszemitizmuson kívül más társadalmi témák is érdekelnek Magyarországon – a német közszolgálati rádió hullámain Nyíregyházáról arról számol be, hogy az elszegényedő magyarok jövedelme nem tart lépést az árakkal, és így egyre inkább a regionális piacokon vásárolnak maguknak olcsó árucikkeket. A nyíregyházi piacon öt pár, kéz-
zel kötött zokni három euróért, egy farmernadrág öt euróért, edények és fazekak néhány centért, egy üveg lekvár pedig ötven centért kapható. A fapultok mögött álló eladók Magyarországon kívül Lengyelországból, Ukrajnából, Romániából, de még Szerbiából és Horvátországból is érkeznek. Az ország ezen részén új gazdasági ág alakul ki: a globalizáció vesztesei számára. A vevők és kereskedők is mintegy havi 150 eurón tengődnek. Az árat az tartja alacsony szinten, hogy a munkaidőt nem fizetik meg, és minden anyag hulladékból való. A használt pulóvereket szétbontják és újat kötnek belőlük, az eldobott cipőkből pedig felhasználják a bőrt.
NZZ Online
A vezető konzervatív svájci napilap közismerten a budapesti szabad demokrata vonalat követő prágai tudósítója, Udo Schmid A magyar szélsőjobboldal egyre magabiztosabban viselkedik – az értelmiségi elit a növekvő antiszemitizmustól és a tabuk leépítésétől óv címmel írt, rendkívül terjedelmes riportját Bayer Zsolt cikkével kezdi, annak szavait saját értelmezésében előadva. Schmid ezután azt írja, hogy Magyarországon tömeges, aggasztó az antiszemitizmus. Ezután következik a Magyar Gárda, majd Széles Gábor és médiája. A tulajdonában lévő Magyar Hírlapban Bayer olyan antiszemita érvelést használt, amelyet utoljára a szélsőjobboldali média a harmincas és a negyvenes években. Dávid Ibolya levélben rögzítette, hogy ilyen cikknek már a megjelenése is botrányos. A szerző hoszszan elidőzik a cikknél és kiemeli, több mint száz értelmiségi tiltakozott ellene Széles Gáborhoz írt levelében. Széles védelmébe vette Bayert és a nagyiparos válasza legaljasabb pontjának azt tartja, amelyben azt nyilvános vitára sarkalló írásnak minősítette. Schmid ezután azt írja, hogy nem a nemzetközi sajtó járatja le Magyarországot, amely az ilyen jelenségről tájékoztat, hanem Bayer, aki a Fidesz március 30-án tartott születésnapi ünnepségének egyik szónoka volt. Orbán álszemérem nélkül találkozik és fényképezteti magát az intolerancia olyan vezéralakjaival, mint Bayer Zsolt. A tudósító azt is írja, hogy az MSZP bűnei nem igazolják a másikéit.
Hogyan manipulálnak a közvélemény-kutatásokkal?