Az Európai Parlament 607 igen, 36 nem szavazattal, nyolc tartózkodás mellett elfogadta Barsiné Pataky Etelka néppárti magyar képviselő, Galileo-témafelelős jelentését. Barsiné a törvényhozó testület strasbourgi ülésén elmondta, hogy óvakodni kell minden olyan, a közszféra és a magánszféra közötti partnerkapcsolattól, amely monopolhelyzeteket kialakító egyesülésekhez és konzorciumokhoz vezet. Hozzátette, e rendszer minden programja európai, nem pedig egy tagállamé vagy cégé. Mivel a Galileo az első uniós infrastruktúra, annak sikerét csak közös akarat garantálhatja – szögezte le a képviselő aszszony, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy máshol is a kormányok finanszíroztak hasonló projekteket.
Az infrastruktúra létrehozását célzó szerződéseket versenypályázaton írják ki. Az üzembe helyezésre a tervek szerint 2008 és 2013 között kerül sor, amelynek során valamennyi űrbeli és földi infrastruktúrát – beleértve a harminc Galileo-műholdat – létrehozzák. A pályázatokat hat fő csomagra írják ki. Ezek: a rendszer műszaki támogatása, a földi infrastruktúra és irányítórendszer, a műholdak, a fellövő, működtető munkacsomag, amelyeket továbbiak egészítenek ki.
A szavazás után lapunknak nyilatkozó Barsiné Pataky Etelka közölte, mindent elkövet, hogy összehozza a magyar vállalkozásokat érdeklődő európai cégekkel. Biztató, tette hozzá, hogy a tenderek legalább negyven százalékát olyan alvállalkozóknak kell kiadni, akik nem kapcsolódnak nagy európai űrlobbikhoz. Hangsúlyozta, megalapozottan bizakodó a magyar részvétel iránt.
Összeverték a románok, mert magyar - videó