Egy rövidnadrágos, térdharisnyás, lakkcipős kisfiú jön be a Zeneakadémia nagytermének színpadára, kezében a csellója, ami szinte nagyobb, mint ő. A csodagyermek, Perényi Miklós mindössze kilencéves, amikor első önálló hangversenyét adja. Látjuk őt a pódiumon, gyakorlás, próba közben, de azt is nyomon követhetjük, hogy vált csodagyermekből csodafelnőtté, azzá az ünnepelt csellóművésszé, akit a világ a hangszer első számú előadói között tart számon. (Msztyiszlav Rosztropovics egyszer Perényi vonósnégyes-partnerének, Takács-Nagy Gábornak azt mondta, két csellistát ismer, aki ugyanolyan jól játszik, mint ő: Natalia Gutmant és Perényi Miklóst.)
Aki ismeri Perényi Miklóst, tudja, hogy nem könnyen beszél magáról. Talán éppen ezért is kuriózum, amit a hatvanadik születésnapja alkalmából készített A gordonka hangja – Perényi Miklós című portréfilm megmutat belőle, akár a művészből, akár az emberből. Kevés olyan portréfilm készül, amelyik játékfilmszerűen bevonja a nézőt, aki szinte úgy érzi, nem is a filmkockán látja a művészt, hanem szemtől szemben, maga beszélget vele és nem a riporter. Perényi Miklós egyénisége, életörömet és boldogságot sugárzó arca ritka kivétel beszürkült világunkban. Amikor Kodály meghallgatta, a zenéről egy szót sem szólt, de megtornáztatta a fiatal Perényit, és megjegyezte, hogy túl vézna és többet sportolhatna. Ezt alighanem megfogadta: ma már sokat ad az egészségére, bioételeket fogyaszt és rendszeresen kirándul, szereti megmászni a magas hegyeket. Megtudjuk, hogy egyik kedvenc játéka a villanyvasút volt, és azt is, hogy a mozdonyok iránt érzett rokonszenve azóta sem csökkent. Látjuk, ahogy sztárallűrök nélkül nem autóval, hanem villamossal jár a Zeneakadémiára tanítani, és még ezt az üres időt is kihasználja komponálásra.
Perényi Miklóssal muzsikus-partnere, Schiff András beszélget, talán ezért is nyílik meg a szokásosnál jobban, mellette Kocsis Zoltántól, Batta Andrástól, Eötvös Pétertől, Takács-Nagy Gábortól, valamint testvérétől, Perényi Esztertől hallhatunk kedves vagy tréfás történeteket, illetve nagyon is komoly szakmai méltatásokat a hatvanéves életútról. A kétszeres Kossuth-díjas művészről készült, Mérei Anna által rendezett filmet a Magyar Televízió pünkösdkor sugározza.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria