Orbán Viktorral, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnökével szerveznek a jövő hétre csúcstalálkozót a magyar gazdaság azon szereplői, akik a 2006-os választások után négypontos kiáltványban fogalmazták meg elvárásaikat Magyarország fejlődésének érdekében. A megbeszélést azért sürgetik, mert úgy látják, azóta sem születtek olyan kormánydöntések, amelyek a sikeres jövőt szolgálják, sőt egyre inkább csúszunk lefelé a lejtőn. Mivel a legnagyobb ellenzéki párt vezetője elfogadta a felkérést, jövő kedden a Fidesz gazdaságpolitikai elképzeléseiről, a szükséges reformokról és a szakmai-társadalmi párbeszédről alkotott véleményéről egyeztet az üzleti elittel.
– Még mindig nem tettünk le arról, hogy egyfajta második kiegyezést, társadalmi konkordátumot hozzunk létre, amely hosszú távú, biztos alapot teremt a magyar gazdaság versenyképességének erősítéséhez – mondta lapunknak külföldi példákra hivatkozva Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a 2006-ban megfogalmazott kiáltvány egyik aláírója. Emlékezetes, a két évvel ezelőtti választások után tizenhat meghatározó gazdasági szervezet kiáltványban ajánlotta fel együttműködését a parlamenti pártoknak és a régi-új kormánynak, hogy közösen tegyenek az ország felemelkedéséért. A sajtóban fizetett hirdetés formájában közzétett, nagy visszhangot kiváltó, négypontos felhívásban felelős és fenntartható gazdaságpolitikára, ésszerűbb államháztartási reformra, kiegyensúlyozottan szolgáltató egészségügyre és a versenyképességet növelő adóreformra épülő konvergenciaprogramot kértek.
A jelen kormányzati ciklus most a félidőn is túl van, így az aláírók mérleget vontak aszerint, hogy hol tart az ország gazdasági felzárkózása. – A közös elvárásokból semmi nem valósult meg, a reformok sem mentek végig, sőt megálltak, s a kormány nyilatkozatai alapján már az adócsökkentésre is egyre kisebb esélyt látunk – mondta az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László közölte: az elmúlt időszakban többször egyeztettek a kormányfővel a legégetőbb kérdésekről, ám azzal együtt, hogy ezek mind jó hangulatú beszélgetések voltak, valójában nem történt lényegi előrelépés. Gyurcsány Ferenc ezt leginkább a politikai és a világgazdasági viszonyok folyamatos változásával indokolta. Mostanra viszont a kiáltvány aláírói nem bíznak abban, hogy a kisebbségbe szorult kormány képes lesz az egyre lejjebb csúszó országot felzárkóztatni. Ahogy a kamara elnöke fogalmazott: az üzleti világ szereplői a lábukkal szavaznak, s ha úgy ítélik meg, hogy nem megfelelő számukra a magyar gazdasági környezet, akkor elfordulnak, és másutt keresik a boldogulás esélyeit. Parragh szerint a legkézenfekvőbb először az adóreform megvalósítása lenne, de szükséges végrehajtani mindazokat az ésszerű programokat is, amelyek megállítják például a munkanélküliség vagy az infláció további növekedését, és a leszállóágban lévő hazai gazdaságot újra a fellendülés irányába terelik. A csúcstalálkozótól azt remélik, hogy hatására megszületik az a konszenzusra épülő párbeszéd, amelyre már régóta szüksége lenne az országnak.
Vezércikk a 7. oldalon
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között