Az 1990-es rendszerváltozás óta példátlan botránnyal szakadt félbe tegnap a Fővárosi Közgyűlés ülése, amikor Demszky Gábor a XII. kerületi turulszobor fennmaradásáról szóló újabb vitában, akárcsak a tavalyi és az idei március 15-i megemlékezésen, antiszemitizmussal, szélsőjobboldalisággal vádolva provokálta a tanácskozáson megjelenteket. A Jobbik felhívására alig kéttucatnyi megjelent hallgatóságból többen a „Ne provokálj!”, „Ne zsidózz!”, „Áruló, hazaáruló!” bekiabálásokkal reagáltak a főpolgármester beszédére, majd az ülést vezető Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes bejelentette: berekeszti a közgyűlést.
Az ülés egyébként „háborús körülmények” között, számos fegyveres rendőr, biztonsági őr és közterület-felügyelő jelenléte mellett zajlott, az újvárosháza környékét pedig reggel óta csapatszállító járművek, egyenruhások és civil nyomozók hada lepte el.
Az ülésen Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes olyan javaslatot terjesztett elő, hogy a Fővárosi Bíróság döntése alapján a képviselők nem tehetnek semmit, a turulmadaras emlékművet el kell bontani, ugyanakkor elfogadva a XII. kerület korábbi javaslatát, egy másik, a második világháború civil áldozataira emlékező alkotás felállítását támogatta.
Pokorni Zoltán, Hegyvidék fideszes polgármestere viszont módosításával azt akarta elérni, amit a közgyűlés tavaly már elviekben megszavazott, hogy a 2005-ben a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulása nélkül felállított turulszobor is megmaradjon katonai emlékműként. – Zárjuk le a vitát, az áldozatoknak biztosítsunk nyugalmat, méltóságteljes emlékezést, bármilyen oldalon álltak is – mondta. Pokorni kezdeményezését még a szabad demokrata Bőhm András is tisztességesnek, becsületesnek és okosnak nevezte annak ellenére, hogy jogilag nem értett egyet azzal.
Az ülés berekesztését az ellenzék jogsértőnek tartotta, amelyen végül nem tudták tárgyalni a BKV 9,7 milliárd forintos fővárosi támogatását, de a közlekedési cégnél történt visszaélések ügyét sem. Bár az Antal Attila volt vezérigazgató bukását okozó használtbusz-tenderről készült felügyelőbizottsági jelentés már márciusra elkészült, az anyagot meg nem nevezett előírásokra hivatkozva titkosították. A tanácskozás első szakaszában a koalíció megszavazta a négyes metró uniós pályázatát, ám az immár 517 milliárd forintos beruházás költség-haszon elemzését továbbra sem hozták nyilvánosságra. A képviselők kétszer is leszavazták Horváth Csaba előterjesztését a fővárosi egészségügy átszervezéséről, amelynek kidolgozásához összességében 750 millió forintot költenének el.
Sztrájkhelyzet. Határozatlan idejű sztrájkot jelentettek be a BKV-szakszervezetek csütörtökön a cég vezetősége és az érdekképviseletek közötti újabb tárgyaláson – közölte Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője az MTI-vel. Elmondta, a sztrájk pontos időpontját később fogják meghatározni, de megfelelő időben közlik majd. – Ez azt jelenti, ha bejelentjük, hogy valamelyik nap sztrájk lesz, akkor az addig tart, ameddig le nem fújjuk – tette hozzá. A tárgyaláson a sztrájkbizottság tagjai átnyújtottak a cég vezetőségének egy javaslatcsomagot (BKV Zrt. kibontakozási csomag), amely elvárásokat, rendelet- és törvénymódosítási javaslatokat, indítványokat tartalmaz a cég gazdasági és műszaki problémáinak megoldására.
Meghalt egy ember a négyes-hatos villamos vonalán