Úgy tűnik, eredményes volt a német tejtermelők néhány hete tartó szállítási bojkottja, az árakat leszorító németországi kereskedelmi láncok ugyanis most már hajlandók emelni a literenkénti felvásárlási árat mintegy 10 eurócenttel (25 forinttal), illetve a 250 grammos vajnál hússzal (50 forinttal). A harc azonban folytatódik: a németek ágazati gazdaszövetségének elnöke közölte, hogy ugyan „mozgásba jöttek az árak”, de a parasztokra még hosszú küzdelem vár, amíg az ártöbbletből megkapják az őket illető részt. Úgy tűnik tehát, hogy a nemzetközi láncok betérdelnek a helyi termelőknek, így a német Lidl, Aldi, Rewe, Plus és Norma üzletek már megkezdték az ártárgyalásokat, miként a gazdák is a tejtermékek beszállítását.
A magyarországi termelők is jelezték a héten: szolidaritásból, valamint a hazai piaci helyzet miatt csatlakoznak az európai méretűvé duzzadt tiltakozó akcióhoz, amely már nemcsak a német, hanem az osztrák, a svájci és a holland gazdálkodókat is megmozgatta. Kérdésünkre a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségénél (MOSZ) tegnap elmondták: már felvették a kapcsolatot az országok gazdaszervezeteivel, amelyek örömmel fogadják a csatlakozást. Itthon ezzel együtt még korlátlanul folyik a tejtermelés. Horváth Gábor főtitkár tudatta: hiába a láncok állnak az árképzési vita túloldalán, a tejesek árui már feldolgozva kerülnek a boltok polcaira. Emiatt itthon előbb az élelmiszer-feldolgozókkal keresik a közös akció lehetőségét. Ha viszont erre nincs fogadókészség, akkor elsőként velük szemben sztrájkolnak a termelők – közölte a terveket.
– Nekünk az a legfontosabb, hogy biztonságos legyen a fogyasztók ellátása – közölte Kovács Gergely, a magyarországi tejtermék kínálatát javarészt importból ellátó Lidl diszkontlánc beszerzési igazgatója. Így elvileg a kereskedők itthon is hajlanának az ártárgyalásokra, ám mivel a német események még nagyon frissek, korai lenne megjósolni, milyen hatással lenne ez hosszú távon a fogyasztói árakra.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó