Érdeklődve várják a szakemberek, hogy miként alakul az orvos-beteg találkozások száma a vizitdíj és a kórházi napidíj április elsejei eltörlése után. Pontos információk egyelőre nincsenek, az adatok feldolgozására még néhány hetet várni kell.
Elkészült viszont az első olyan – a gyógyszerfogyasztást mutató – feldolgozás, amelyből némileg következtetni lehet a betegforgalom alakulására. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) legújabb kimutatása szerint a korábbinál több tb által támogatott orvosságot váltottak ki a betegek a patikákban a díjfizetés eltörlése utáni első hónapban, azaz áprilisban. A leginkább „beszédes” mutató, a beváltott vények száma, amely 12 674 978 millió darab volt, 10,21 százalékkal több, mint márciusban. Ha a kiváltott dobozok számát tekintjük, akkor 9,86 százalékos az emelkedés az egy hónappal korábbihoz képest, ha pedig az egészségbiztosító gyógyszerár-támogatásra fordított állami kiadásait nézzük, akkor 9,7 százalékos többlet mutatkozik.
A szakemberek óva intenek attól, hogy messzemenő következtetéseket vonjunk le az adatokból, hiszen a gyógyszerfogyasztás mértéke és összetétele hónapról hónapra változhat. Ugyanakkor úgy látják: az emelkedés mértéke valóban utalhat arra, hogy a vizitdíj eltörlése után nőtt az orvoshoz fordulás gyakorisága, mint ahogy erre sokan számítottak is. Mértékét azonban nem merték megbecsülni.
Az általunk megkérdezett háziorvosok többsége arról számolt be, hogy némiképp többen vannak a rendelőben a vizitdíj eltörlése óta, de ugrásszerű forgalomnövekedést egyikük sem említett. Kovács Géza háziorvos például úgy fogalmazott: „nőtt ugyan a forgalom, de érzésem szerint egyelőre kevesebben jönnek, mint a vizitdíj előtti időszakban”.
Varga Imre, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet vezetője is úgy nyilatkozott, hogy érzékelnek némi forgalomnövekedést, bár az kisebb mértékű, mint azt korábban gondolták. – Óvatosnak kell lenni a további találgatással, hiszen a vizitdíjas időszak utolsó napján is rengetegen voltak, noha mindenki arra számított, hogy a betegek túlnyomó többsége megvárja a következő napot, amikor már nem kell fizetni – szögezte le.
A fekvőbeteg-ellátó intézményekben nemigen érzik a napidíj eltörlésének hatását – mondta Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
Megkérdeztük Sinkó Esztert, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértőjét, hogy milyen következtetéseket von le a gyógyszerforgalmi adatokból. Elmondta: mélyebb elemzésekre, kutatásokra volna szükség a pontos értelmezéshez. Kétféle magyarázat létezhet – tette hozzá –, de ezek a gondolatok visszavezetnek a vizitdíj bevezetésének koncepcionális vitájához. Az egyik, hogy most egyesek ismét indokolatlanul fordulnak orvoshoz. A másik, hogy az elmaradt szükségleteket elégítik ki, azaz a díjfizetés miatt sokan akkor sem mentek el a rendelőbe, ha az indokolt lett volna. Sinkó Eszter úgy fogalmazott: hozzá az utóbbi megközelítés áll közelebb, hiszen már korábban is arra hívta fel a figyelmet, hogy élnek Magyarországon olyanok, akiket a vizitdíj visszatart a rendelő felkeresésétől. Emlékeztetett korábbi álláspontjára, amely szerint alapos végiggondolás után lehet és kell is „féket építeni a rendszerbe”, amely megakadályozhatja az indokolatlan orvoshoz fordulást, de az első orvos-beteg találkozáshoz szabad utat kell biztosítani.
Az OEP úgy kommentálta az adatokat, hogy a növekedés pontos okait még vizsgálják, de valószínű, hogy a betegek gyógyszervásárlásaikat részben azért halasztották el, mert április 1-jével számos medicinának csökkent az ára, részben pedig azért, mert eltörölték a vizitdíjat. A vizitdíj bevezetésének megtakarító hatását korábban évi 10-15 milliárd forintra becsülték a gyógyszerkaszszában, az áprilisi fogyasztás-növekedés alapján körülbelül ekkora többletkiadásra lehet számítani éves szinten a díjfizetés eltörlése miatt – közölte az egészségbiztosító sajtóosztálya. Hozzátették: reményeik szerint a gyártók és forgalmazók közötti verseny, valamint a generikus program a jövőben is folytatódik, s kompenzálja az esetlegesen megnövekedő támogatáskiáramlást.
Ismeretes: 2007 februárjában vezették be Magyarországon a vizitdíjat, amelynek következtében a háziorvosoknál, a szakrendelőkben és a kórházakban is csökkent a betegforgalom. A díjat a márciusi népszavazás eredménye miatt áprilistól törölték el.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket