Jogosulatlan gazdasági előnyszerzés bűntette megvalósulásának alapos gyanúja miatt a Központi Ügyészség Nyomozó Hivatalánál tegnap ismeretlen tettes ellen büntető feljelentést tett a Fidesz két politikusa a fővárosi önkormányzat 2006-os útfelújítási botránya, az állami támogatások körüli visszaélések ügyében. György István, a fővárosi pénzügyi ellenőrző bizottság elnöke és Papcsák Ferenc, a pénzügyi és közbeszerzési bizottság alelnöke emlékeztetett: a több mint 4,4 milliárd forintos pályázattal 126 útszakaszra elnyert támogatás elszámolásakor a Közép-Magyarország régió fejlesztési tanácsának ellenőrző és monitoringbizottsága tavaly ősszel 580 millió forint felhasználását találta szabálytalannak. Az ellenzék többszöri kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés októberben rendelt el vizsgálatot, amelyre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építéskivitelezési tanszékét kérték fel. A főjegyző igazságügyi szakértőt bízott meg, a hivatal belső ellenőrzési alosztálya pedig hivatalból vizsgálódott. – Az állami támogatások elszámolása nem a valós értékek, hanem becsült adatok alapján történt, 12 esetben pedig nem teljesült a műszaki tartalom – szögezték le a vizsgálatok. A büntető törvénykönyv öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtja a központi költségvetésből valótlan tartalmú nyilatkozattal megszerzett pénzügyi támogatást. A városházi belső ellenőri jelentés végül 579,9 millió forint jogosulatlanul igénybe vett támogatást állapított meg, amelyből végül a városvezetés 553,4 milliót ismert el, 27 millió forintot vitatott, azonban a Fővárosi Közgyűlés idei költségvetése kamatokkal együtt több mint hétszázmilliós visszafizetési keretet tartalmaz.
A Főpolgármesteri Hivatal szerint az „állami támogatás minden egyes forintja aszfalt formájában ott van a fővárosi utakon”. – Az előzetesen vállalt útfelújítási program összességében teljesült, a visszafizetett pénz a költségvetés három százalékát sem éri el – olvasható közleményükben, amely másutt 96 százalékos teljesítésről számol be. Demszky Gábor továbbra is arra hivatkozik, hogy a bonyolult pályázati szabályok miatt Pest megyében tíz másik önkormányzatnál is hasonló problémát találtak. – Egyes útszakaszok esetében a felújítást előkészítő hivatali munkatársak követtek el adminisztrációs hibákat, fegyelmi eljárások is indultak, és a munkatársak egy része már nem is dolgozik az önkormányzatnál – szögezte le a főpolgármester.
Bár a városháza közlekedési ügyosztályvezetőjét valóban elbocsátották, Papcsák Ferenc szerint az ügy hanyag vagy hűtlen kezelés gyanúját is felvetheti. A Fidesz
hiába kezdeményezte ötpárti vizsgálóbizottság létrehozását a politikai felelősség megállapítására,
az MSZP–SZDSZ-es közgyűlési többség rendre elutasította azt.

Jászsági díler bukott le a rendőrök előtt átadás közben