Több villányi borászt, köztük országos hírű termelőket bírságolt meg rajtaütésszerű vasárnapi razziája során a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központi Borminősítési Igazgatósága. A hatóság a tavasszal indított Kikelet hadművelet részeként kirándult a déli borvidéken, miközben 72 bormintát vizsgált meg. A razzia során 29 esetben állapították meg, hogy a „hegy leve” nem felel meg az előírásoknak, ezért összesen három és fél millió forintos sarcot vetettek ki.
Az akción felháborodtak a termelők, a hatóság ugyanis úgy tálalta az ellenőrzés eredményeit, miszerint a villányi borok 40 százalékával problémák vannak. Holott a borok minőségével valójában nem volt gond, csupán adminisztratív rendellenességekre derült fény.
A villányi hibalistán ugyanis a nem megfelelő jelölésű palack, s az ebből feltételezett fogyasztói megtévesztés, valamint a hiányzó minősítés, vagyis forgalomba hozatali engedély volt a leggyakoribb. Csupán egy olyan „ismeretlen” termelőt találtak, aki borpancsolással vádolható, mert terméke nem megengedett anyagot, szintetikus színezéket tartalmazott.
Az uniós csatlakozással bonyolított jelölési szabályok megsértését elismerik a megbüntetett gazdák, amellett, hogy szerintük a hazánkban divattá vált túlszabályozottság a valódi probléma. – Azért, mert a címkén nem az EU szabályainak megfelelő kerekítéssel tüntetjük fel az alkoholtartalmat, még nem vagyunk betyárok – mondta lapunknak Bock József, a villányi borvidék elnöke. A borász kijelentette hogy leginkább az ellenőrzés módszerét sérelmezik, illetve azt, hogy a razzia után téves hírek láttak napvilágot. Az ellenőrök ugyanis ezúttal vasárnap délidőben, egyszerre rohanták le a pincészeteket, és még meg is jegyezték: ez amiatt van, hogy ne tudják egymást értesíteni a gazdák. Bock szerint ilyen formában célzatos támadás érte a vidéket, holott közülük jó néhányan évtizedek óta palackozzák a minőségi borokat, és súlyos vétség miatt még egyiküknek sem kellett szégyenkeznie.
– Hogy a hatóság ezután azt terjeszti, hogy a villányi borok csaknem felével gond van, az árt a hazai és a nemzetközi hírnevünknek is – mondta Bock, hozzátéve: „ahol lehet, belénk marnak”.
Így látja Gere Attila, a helyi eredetvédelmi bizottság elnöke is, aki szerint a borcímkék jelölési hibái a palackban lévő borok minőségét még véletlenül sem rontották el. Elmondta: amiatt, hogy egyes tételeken nem azt tüntette fel, hogy „palackozta Gere Attila”, hanem saját kezű aláírása került az üvegekre, valamint az egyiken nem szerepelt, hogy a bor kénezve volt, négyszer 75 ezer forint megfizetésére kötelezték.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek