Bizony a csoda sem segíthet az egykor Vörös Október, később pedig az Elit Ruhagyár részeként működő várpalotai üzemen. Így az már biztos, hogy szeptemberben lehúzza a rolót a legnagyobb magyarországi férfi-felsőruházati gyártó százhatvankét embernek kenyeret adó várpalotai egysége. Mint azt Simon Péter, az angol tulajdonú Berwin Ruhaipari Zrt. HR-igazgatója lapunkkal közölte, még bíznak abban, hogy az üzemet a bezárás előtt a dolgozókkal együtt sikerül szakmai befektetőnek értékesíteni. Simon elmondta: az iparág versenyképességét a folyamatosan növekvő közterhek ítélték halálra, ezért voltak kénytelenek az üzem bezárása mellett dönteni. – Míg korábban „csak” a valóban olcsó, ám rossz minőségű kínai árukkal kellett versenyeznünk, mára már minőségi verseny is van.
A főként angliai piacra termelő céget az utóbbi hónapokban komoly árfolyamveszteség is érte: tavaly még 365 forintos fontárfolyammal kalkuláltak, ám jelenleg egy angol font csupán 305 forintba kerül, s ez tizenkét hónap alatt jócskán rontott a jövedelmezőségen.
Simon hozzátette: a Berwin budapesti, vásárosnaményi, nyíregyházi egységei és az ott dolgozó kilencszáz munkás állása egyelőre nincsen veszélyben, mivel ezeket az üzemeket a megrendelések eltartják. A szeptembertől munka nélkül maradó várpalotai dolgozók lehetőségeit firtató kérdésünkre az igazgató azt mondta, hogy jó részük betanított munkás, és a hazai textilipar sajnálatos és egyre rosszabb helyzete, valamint a közismerten alacsony mobilitási szokások valószínűleg tovább nehezítik a helyzetet. Tegnap a cég brit vezérigazgatója, Simon Berwin a Világgazdaságnak viszont már azt nyilatkozta: akár az összes magyarországi gyártókapacitást is felszámolhatják, ha a multivállalatnak a drasztikusan megemelkedett költségek ellensúlyozására nem sikerül állami vagy önkormányzati támogatást szereznie. Szavai szerint az eddigi tárgyalások során van némi ígéret a bér- és szociális költségek 25-35 százalékos támogatására.
A Berwin tizenöt évvel ezelőtt lépett a magyar piacra, 1992-ben vásárolta meg az Elit Ruhagyár Rt. üzemeit. A hetente 14 500 készterméket, elsősorban férfi-felsőruházati divatárut előállító és forgalmazó Berwin Ruhaipari Zrt. nemrég még öt gyárban – Dunaújvárosban, Budapesten, Várpalotán, Vásáros-naményban és Nyíregyházán – öszszesen 1650 embert foglalkoztatott. A dunaújvárosi gyárat 2005-ben zárták be, ekkor 240 ember került utcára. A Berwin áruinak 98 százalékát nálunk exportra készítik, s a vállalat kapacitásának másik felét a Kínában lévő üzemek adják. A társaság vezérigazgatója a Világgazdaságnak kijelentette: amennyiben nem sikerül állami támogatást kiharcolniuk, a teljes magyarországi kapacitást Kínába költöztetik.
A magyar textilipar hanyatlása már a rendszerváltáskor elkezdődött: a politikai és gazdasági változások következtében a korábbi igen jelentős, az akkori Szovjetunióba irányuló export ugyanis kiesett. A hazai termelésű textiltermékek belföldi fogyasztása pedig főként az import liberalizációja és a kezdetben igen magas infláció következtében beálló keresletcsökkenés miatt esett erősen vissza. A korábbi mintegy 190 üzemet tömörítő 42 állami vállalat, a szövetkezetek és a tanácsi tulajdonú kisebb üzemek egy része a spontán privatizáció áldozatává vált, míg több gyár külföldi beruházók kezébe került, s jó esetben tovább működött vagy működik. A Berwin nem az egyetlen külföldi tőkéjű társaság, amelyik a kedvezőtlen viszonyok miatt kivonul az országból. Európa legjelentősebb farmergyártója, a német Mustang GmbH ugyanis a lengyel és orosz után nemrég magyarországi üzemét is bezárta. Az 1992 óta működő marcali egységtől négyszáznál is több dolgozót küldtek el. Tavaly júniusban a zalaegerszegi Za-Ko
Zrt.-t, 2005 elején pedig a szombathelyi Styl Ruhagyárat s velük együtt több száz ember munkahelyét számolták fel. A még hazánkban működő cégeket piaci szakértők szerint a textilipari termelés globális szintű átrendeződése – a Távol-Keletre és a harmadik világ országaiba áttelepülő gyártás –, illetve a kedvezőtlen hazai gazdasági és adózási légkör kergeti el az országból.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!