Elúsztatják a fürdővagyont?

Fortyognak az indulatok a fővárosi fürdők háza táján: a Budapest Gyógyfürdői Zrt. napok óta cáfolja a privatizálás tényét, miközben a 2008-as üzleti terv másról sem szól, mint hogy öt köztulajdonú budapesti strand 1,6 milliárd forintnyi értékesítéséből pótolnák az idei veszteségeket. Fideszes politikusok a részletes vizsgálatot szorgalmazzák, miközben a fürdőtársaság vezérigazgatója a tulajdonos jóváhagyása nélkül a szolgáltatások kiszervezéséről, vagyis a létszámleépítésről is döntött.

2008. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapest Gyógyfürdői Zrt. napok óta cáfolja a privatizálás tényét, fideszes politikusok azonban arra hívták fel lapunk figyelmét: a 2008-as üzleti terv több, fővárosi tulajdonban lévő ingatlanterület eladásáról szól. Egészen pontosan öt strand területének értékesítését tervezi a köztulajdonban lévő ingatlanokat kezelő fürdőtársaság, hogy ezek bevételéből kendőzze el jelentős veszteségeket termelő működését – tudtuk meg a Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottságának fideszes tagjától.
Hutiray Gyula elmondta: a fürdőket, strandokat üzemeltető cég évek óta súlyos anyagi válságban van, hiszen már 2005-ben és 2006-ban is veszteséges volt. Hogy ez ne forduljon elő harmadszor is, tavaly a gazdasági bizottság jóváhagyta a Gellért fürdő melletti terület milliárdokat jelentő eladását. Az ingatlanügylettel a múlt évet így 1,6 milliárdos nyereséggel zárta a zrt. – a várt egymilliárdos veszteség helyett. Hutiray kijelentette: a válságból mégsem az a kilábalás megfelelő módja, ha az ingatlanvagyon elaprózásával tömködik be a lyukakat. A zrt. idei üzleti tervében ugyanis újabb, 1,6 milliárd forintnak megfelelő értékesítési tervek szerepelnek, különben 700 milliós bukás várható. A terv szerint a fürdőcég 2008-ban magánkézbe adná a csillaghegyi, a pünkösdfürdői, az erzsébetvárosi és az újpesti strandot, illetve a Dagály egy részét. A fideszes politikustól azt is megtudtuk: a magánosításon kívül az üzleti tervben egy fillér uniós támogatással sem számolnak, holott a pénzügyi helyzetet pályázatokkal lehetne javítani.
Ennél is felháborítobbnak tartja Hutiray Gyula, hogy a tulajdonos érvényes döntését figyelmen kívül hagyva a cég vezérigazgatója a napokban úgy nyilatkozott: az idén kiszerveznek egyes szolgáltatásokat is. Ez azt jelenti, hogy pályázati úton külsős szakcégeket bíznak meg a takarítás, a mosatás, a gépészet, a villanyszerelés, a szállítás és az asztalosszakmunkák elvégzésére. Például a masszőr szolgáltatást egy, a zrt. által létrehozott kft. látná el a jövőben valamennyi fürdőben. Ezzel a társaság kétszázmilliós megtakarításra számít, ám erről az üzleti tervben mindössze két sort írtak. – A bizottság nem ismer részleteket, ugyanakkor a tulajdonos engedélye nélkül nem történhet ilyen lépés – mondta a fideszes politikus.
A kiszervezés 250-260 dolgozó elbocsátását jelenti, de olyan céggel kívánnak szerződést kötni, amely az érintett munkavállalók legalább ötven százalékát átveszi, a többiek egy részét pedig átképzik, s más területen alkalmazzák. Így összesen 20-25 embertől fognak megválni – mondta Ferenczi Tibor, a vállalat vezérigazgatója egy rádióinterjúban.
A vezérigazgató annak ellenére hozta nyilvánosságra a döntést, hogy két hete a gazdasági bizottság határozatban rendelte el a fürdőcégnél tervezett tevékenység és dolgozói létszámkiszervezés ideiglenes leállítását, valamint a helyzet tisztázását. Hutiray szerint ráadásul a gyógyfürdőzéshez kapcsolódó szolgáltatások kiszervezése olyan alapvető változást jelent a társaság életében, amely akár az alapító okirat módosítását is szükségessé teheti. Mindezek miatt a vezérigazgató önállóan meghozott döntése a képviselő szerint fegyelmi vétség gondolatát veti fel, s szorgalmazni fogja az ügy mielőbbi tisztázását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.