Órákba vagy akár egy egész napba is beletelhet, mire eurót lehet váltani itthon, mivel ugrásszerűen megnőtt az érdeklődés az olcsó uniós valuta iránt. A hazai fizetőeszköz ebben a hónapban jócskán erősödött, emiatt sokan – befektetési céllal vagy a nyaralásra készülve – most vásárolják fel az európai valutát. Az erős forint a múlt hét végén is tartotta magát, s a lendületet a jegybank tegnapi kamatdöntése sem vetette vissza. Tegnap az euró árfolyama 244 forint közeléből indult, és minimális elmozdulással ugyan, de még mindig erősödő tendenciát követett. A bankközi devizapiacon délután 244,20– 244,30 forinton jegyezték az eurót. A valutavásárlási lendület tehát nem áll meg a következő napokban sem, ami a megnövekedett forgalom miatt több pénzváltónál okozhat gondokat.
– Mostanában előfordult, hogy a pénzváltók csak másnapra tudták teljesíteni a rendeléseket, amit nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is tapasztaltunk – erősítette meg lapunknak a Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesületének elnöke. Kósa Zoltántól megtudtuk: a „fennakadás” inkább csak a pár ezer euró fölötti tételeknél volt jellemző, a pár száz eurós rendelést ugyanis legkésőbb néhány órán belül kiszolgálják. Az elnök elmondta, a valutaváltás alapvetően szezonális jelenség, ami nyáron, az utazások előtt vagy jelentős árfolyam-ingadozás esetén jellemző. Nyaraláshoz ugyanakkor a pénzintézetektől, illetve a banki háttérrel rendelkező pénzváltóktól vásárolhatja a lakosság a valutát, és ez a piac, bár kapcsolódik a devizapiaci folyamatokhoz, saját szabályait is követi. Nem árt tudni, hogy a szezonban nagyobb a rés a vétel és az eladás árfolyama között, mert a váltók kihasználják a megnövekedett keresletet, és a forint erősödése által gerjesztett vásárlási kedv is hat az árszabásra. Tisztában kell lenni azzal is, hogy a váltók árfolyamaikat a reggeli órákban határozzák meg, így a devizapiacok napi változásai nem közvetlenül hatnak a valutakereskedőknél alkalmazott tarifákra.
– Akinek van pénze, az most intézi az euróvásárlást, akinek meg nincs, az úgyis csak a nyaralás előtt tudja beszerezni a készpénzt – mondta Kósa Zoltán, hozzátéve: azt ajánlja az „euróvadászoknak”, hogy – elkerülve az órákig tartó sorban állást –, telefonon jelezzék igényüket a váltónál, illetve mérlegeljenek, valóban megéri-e nekik a hirtelen vásárlás.
A februárban még 265 körüli euróárfolyamnál járó forint erősödése ezután is folytatódhat, ráadásul a kereskedők szerint még a 240-es küszöb áttörése sem kizárt, akár már ezen a héten. Emögött viszont már spekulánsok állhatnak, ez nyomhatja még lejjebb az eurót a forinttal szemben – áll a londoni JP Morgan elemzésében. A távirati iroda által idézett szakértők többsége ugyanakkor úgy véli, hogy a magyar fizetőeszköz az euró ellen nem marad hónapokig a 240-es árfolyam közelében. A forint az elkövetkező hónapokban az euróval szemben a 250-es szint alatt stabilizálódik.
A magyar valuta erősödésének okai mindenesetre nem itthon keresendők. Szerepet játszik benne a globálisan javuló befektetői hangulat, Szlovákia bejelentése az euróövezethez való csatlakozásról, amely kedvező térségi hangulatot idézett elő, és a magyar kamatszint emelésére vonatkozó általános várakozások is. Ám mivel a globális helyzet változatlanul törékeny, az erősödés bármikor visszafordulhat, vélik a londoni piaci elemzők. A BNP Paribas például megjegyezte: ha visszatér a kockázatkerülő hangulat, az „elmoshatja” a forint/
eurónál a mostani árfolyam-nyereség zömét.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek