Gyanús közbeszerzés a mentőknél

Hírösszefoglaló
2008. 06. 30. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyanús körülmények között írt ki pályázatot az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a hazai egészségügy egyik legnagyobb értékű fejlesztésére: 4,1 milliárd forintból korszerűsítenék a mentésirányítási rendszert – számol be legfrissebb számában a HVG. A közbeszerzési értesítőben most megjelent pályázati feltételek több érdeklődő cégnek is a kedvét szeghették. A hetilap ezek között említi például, hogy noha a feladat legalább három különálló részből áll, csak egyben lehet rá pályázni. Pedig vannak olyan komoly referenciával rendelkező vállalkozások, amelyek például csak szoftverfejlesztéssel foglalkoznak, ám nem szállítanak hardvert. A pályázó ugyan bevonhat alvállalkozókat is, ám ezeknek a cégeknek olyan feltételeket írtak elő – például, hogy az elmúlt három évben két alkalommal legalább 150 millió forintért értékesítsen bevetésirányítási szoftvert –, hogy ezeknek kizárólag csak a Siemens felel meg. Meglepő módon a pályázó szakmai alkalmasságaként írták elő azt is, hogy rendelkezzen Siemens Training Center oklevéllel.
A bírálati szempontok is különösek. Csak kisebb részben veszik figyelembe a kedvező árat, illetve azt, hogy a pályázó koncepciója minél jobban illeszkedjen az OMSZ sürgősségi ellátási tervéhez. A legfontosabb szempont, hogy melyik cég vállalja a legtöbb, a pénzügyi keretet teljes egészében kitöltő többletfunkció megvalósítását.
Meglepő körülmény az ügyben, hogy az Egészségügyi Minisztérium 2007-ben már kifizetett 3,6 millió forintot a Morumbi’s Kft.-nek az OMSZ vállalatirányítási és mentésirányítási rendszerének kialakításához szükséges informatika tárgyában. Az e téren ismeretlen cég ügyvezető igazgatója, Kepe Gábor korábban üzlettársa volt Gál Ilonának, a tárca akkori szakállamtitkárának.
Érdekes az is, hogy az OMSZ kezdetben részt vett az észak-alföldi régió hasonló témájú fejlesztési projektjében. Ott három megyére 50 millió forintból hozták volna létre a rendszert. A pályázaton nyertes kft. el is készült a szoftverfejlesztéssel és a hardvereket is beszerezte, ám a mentőszolgálat indoklás nélkül elállt a szerződéstől, ezért várhatóan vagyoni kártérítést kell majd fizetni.

Módosítanák a Törvényt. Kezdeményezi a kórházak besorolását rögzítő törvény módosítását a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat, mert gyakorlatilag ellátnak minden olyan feladatot, amit a súlyponti kórházak, de a megfelelő finanszírozást nem kapják meg hozzá – közölte Rácz Róbert elnök. A kórház teljes szakmai struktúrával rendelkezik, sőt a traumatológiai ellátást az egész megyére kiterjedően a Kenézy végzi. Ám mivel nem minősítették súlyponti kórháznak, nagyon szigorú teljesítmény-volumenkorlát (TVK) mellett kell dolgozniuk, ami az jelenti, hogy az ágyak 56 százalékos kihasználtsága esetén már kifogynak a pénzből. Így miközben a teljes rendelkezésre álló kapacitásra lenne beteg, számos ágy üresen áll, mert nem kapnak finanszírozást a működtetésükre – hangsúlyozta Ónodi-Szűcs Zoltán, a Kenézy igazgatója. Rácz szerint a Kenézy TVK-jának elhibázott voltát elismeri az OEP is, legalábbis ez derül ki a megkeresésükre kapott válaszlevélből. (D. M.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.