Innováció: esély a felzárkózásra

2008. 06. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csupán 2-3 százaléka a magyar vállalkozásoknak az, amely folyamatos, intenzív innovációt valósít meg, s körülbelül 20 százaléknál csak elemeiben lelhető fel a kutatás-fejlesztés (K+F), ami nagyon kevés – mondta Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke a Magyar Tudományos Akadémián tegnap megrendezett konferencián.
Ismeretes, a makrogazdasági helyzet 2006–2007-ben nagyon kedvezőtlen volt az innováció szempontjából is: a növekedés lelassult, a belföldi kereslet lanyha volt, az állami beruházások csökkentek, az infláció nőtt, a tőkeáramlás egyenlege negatív lett. Ennek megoldására keresett válaszokat a Heti Válasz Kinőni Magyarországot című eseménye, neves előadók segítségével. Elhangzott: a magyar vállalkozások egyötöde végez innovációs tevékenységet elsősorban anyagi okokból, s ezzel az aránnyal hazánk az utolsó előtti helyen áll. Holott a nemzeti innovációs rendszer működése meghatározó szerepet játszik a gazdasági teljesítmény és a társadalmi fejlődés alakításában. A kilencvenes évek végén a GDP-arányos innovációs ráfordítások emelkedni kezdtek, s 2002-ben érték el az 1991. évi értéket. A kormányváltást követően azonban ismét visszaesés következett, és az ország csak a tavalyi évre tornázta vissza magát az évekkel ezelőtti szintre. A mai, egy százalék körüli érték még mindig mintegy fele az uniós átlagnak, ahol a cél 2010-re az, hogy a tagállamok a GDP-nek évente három százalékát fordítsák K+F-re. – A kívánt eredményhez eltökélt kormányzati döntés kell – véli a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke. Pakucs János szerint válaszút előtt áll az ország: vagy sikerül felzárkózni a fejlett országokhoz, vagy lecsúszunk a fejletlen államok szintjére.
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke azt sürgette, hogy az Akadémia ismerje meg a nagyvállalatok, valamint a kis- és közepes vállalkozások kutatási, fejlesztési igényeit, és ezek a cégek is legyek tisztában a tudományos kapacitással. Bár, megjegyezte, hogy a magyarországi kis cégek reálisan főként csak arra törekedhetnek, hogy a nagyobb vállalatok beszállítóiként legyenek részesei a nemzetközi innovációnak. Az elnök szerint új források bevonásával kellene elérni, hogy az alaptámogatások fenntartásával együtt néhány területre koncentrálva a szakma legjobb magyarországi és külföldi kutatóit is megfizessék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.