Ismételhet az APEH

Bármikor visszatérhet az adóhatósági revizor egy már korábban vagyonosodási vizsgálat alá vont magánszemélyhez, mostanra ugyanis „rájöttek”, hogy az ellenőrzéseket szabályozó törvény nem volt elég körültekintő. Aki drága nyaralást tervez, az mindenesetre továbbra is titokban, külföldről indul útnak.

2008. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutaztak a milliók hazánkból: több tízmillió forint nagyságrendű veszteség érte ugyanis tavaly az utazási irodákat, mivel a magyarok többsége inkább külföldön fizette be az 500 ezer forintnál kezdődő utakat, félve az adóhatóság szúrós tekintetétől – tudta meg lapunk nevük elhallgatását kérő idegenforgalmi szakemberektől. A magyar utazási irodások ezért attól félnek, hogy hiába foglalt állást az adatvédelmi hivatal arról, hogy az utaztatóknál tett ilyen célú revizori kutakodás nem szabályos, a tendencia az idei nyaralási szezonban folytatódik.
Nem nyugodhatnak azok a magánszemélyek sem, akik már tavaly belekerültek a vagyonosodási vizsgálathullámba, a 11 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) teljesítését ugyanis az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) revizorai eddig elfelejtették ellenőrizni. Mivel a vagyonosodási vizsgálatokat szabályozó törvényben (amely egyébként nem is kifejezetten a vagyonosodásról, hanem a személyi jövedelemadó ellenőrzéséről szól) korábban nem voltak elég kiforrottak az alkalmazás szabályai, a tavaly még előkészítetlen rendszerben jó néhány gyakorlati probléma merült fel. Többek között emiatt is felejtették el azt vizsgálni, hogy a magánszemély befizette-e jövedelme után az ehót. – Az eltitkolt jövedelem után praktikusan 36 százalék jövedelemadót és 11 százalék ehót kell fizetnie a tetten ért magánszemélyeknek – nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Kocsis Zoltán közgazdász. Napjainkban már ezt is vizsgálja az APEH, ám e tendenciát figyelembe véve, jövőre valószínűleg a szolidaritási különadó megfizetésére is kiterjesztik az ellenőrzéseket. Elképzelhető ugyanis, hogy a bevallott jövedelem és az eltitkolt, feltárt jövedelem együtt már átlépi a 6,7 millió forintos járulékplafont, amely fölött meg kell fizetni a különadót. A közgazdász szerint az újabb ellenőrzési hullámban nem jár jól az a korábban már vizsgált személy, akinél az APEH megállapította az adókülönbözetből származó fizetnivalót, mert könnyen lehet, hogy újabb csekket kap az utólag megállapított ehóról is. Nincs kizárva az sem, hogy később igazolni kell a befizetett bírság eredetét is, illetve azt, hogy a már ellenőrzött adózó továbbra is legális forrásból él-e.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.