Keserű nyaralások

Az idén csak kevés magyar engedheti meg magának, hogy külföldre utazzon nyaralni – mutatják a felmérések. Azok aránya mégsem csekély, akik csalódottan térnek haza a nyaralásból a nyerészkedő, megtévesztő szolgáltatók miatt.

2008. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb utazási irodákat marasztalt el a Gazdasági Versenyhivatal a napokban, mert szolgáltatásaikat a legjobbnak és a legkedvezőbb árúnak tüntették fel – így tévesztve meg a fogyasztókat. Egyáltalán nem ritka az olyan eset sem, mikor egy utaztató a katalógusában tengerparti luxusszállodát kínál, miközben a helyszínen derül ki: a szállás közel sem olyan tökéletes, mint ahogyan a fotókon tűnt, és a megvásárolt szolgáltatásokat sem kapja meg maradéktalanul az utas a helyszínen. Ha a nyaraló pórul jár, itthon több lehetősége van igazát érvényesíteni, bejelentésére ugyanis a hatóságok (versenyhivatal, fogyasztóvédelem, békéltető testületek) szigorúan járnak el a csaló szolgáltatókkal szemben. A nyári szezon kezdetén mégsem árt előre tisztában lenni a tipikus nyaralási buktatókkal, hogy a jól megérdemelt pihenés végül ne váljon „rémálomutazássá”.
A legtöbb csalódás a reklámok miatt éri az utazni vágyót, legyen szó az utazás iroda, a szálláshely-szolgáltató ajánlatáról vagy a légitársaság kedvezményes árairól. Nem árt figyelni az internetes rendeléseknél sem, hiszen ahogy azt az Európai Bizottság folyamatban lévő vizsgálata is mutatja, gyakoriak a vásárlókat megtévesztő online-eladási módszerek. Ezekben legtöbbször az ajánlatban feltüntetett kedvező árak nem tartalmazzák az öszszes, valójában fizetendő költséget, és gyakran nem egészen világosak az utazási feltételek sem. Pénzváltáskor is résen kell lenni: a forint mostanában tapasztalt erősödése könnyen lépre csalhatja a valutavásárlót, ha az utcán leszólító vagy jellemzően a bevásárlóközpontok környékén üzletelő és nem hivatalos kereskedő markába kerül. De feketézők előfordulnak a taxisok, a szállodai portások, az idegenvezetők és más szolgáltatást nyújtók között is. Külföldi utazás előtt érdemes tájékozódni a fogyasztóvédőknél és az adott ország nagykövetségének honlapján is, ahol általában felhívják a figyelmet a „kritikus jelenségekre”. Vannak olyan éttermi feketelisták hazánkban és külföldön is, amelyekre az olyan helyek kerülnek fel, ahol tipikus átverésként túlszámlázzák a vendéget, vagyis az étlapon szereplő áraknál nagyobb összeget számolnak fel, esetleg éppen a felszolgált étel vagy ital mennyisége, illetve minősége múlja alul az elvárt színvonalat.

Marad az ár? Egyelőre nem terveznek áremelést a hazai utazási irodák a drasztikusan emelkedő üzemanyagárak miatt, bár nincs kizárva, hogy ez idővel mégis megjelenik az ajánlatokban. Egyéni döntéstől, az utazási iroda saját üzletpolitikájától függ, hogy mennyi pluszköltséget tud elviselni és
mennyit hárít át a fogyasztóra – mondta kérdésünkre a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. Molnár Gabriella ugyanakkor hozzátette: a jelenlegi piaci viszonyokat, vagyis a szerényebb keresletet tekintve a legtöbb iroda nem tervezi, hogy az üzemanyag drágulása miatt vastagabb tollal állítsa ki a számlát. Kérdésünkre, hogy a már lefoglalt utak esetén van-e joga emelni az utaztatónak, elmondta: ha valaki már befizette az előleget, és szerződést is kötött róla, akkor is fel kell rá készülnie, hogy indokolt esetben nőhet a nyaralás költsége. Ezt a vonatkozó kormányrendelet is szabályozza, s ilyen eset lehet például, ha időközben megváltozik valamely szolgáltatás áfakulcsa, vagy jelentős mértékű devizaárfolyam-változás történik. Ha a szükséges vízum ára drágul, akkor is lehet szó utólagos emelésről. Ha viszont már csak kevesebb, mint húsz nap van hátra az utazásból, és megkötötték az utazási szerződést, akkor elvileg semmilyen okból nem lehet az utazás árát megemelni, illetve akkor sem, ha az ügyfél a teljes árat előre kifizette az irodának. A nyári utazási szezon slágerei egyébként az elnök tapasztalatai szerint a török, a tunéziai, az egyiptomi, a horvát és a görög pihenőhelyek, tehát a viszonylag olcsóbb tengerparti célpontok. Emellett az idén feltűnően jól mennek a portugál utak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.