Az idén eddig kevesebben választották a Balaton partját úti célul, mint a korábbi években, s a legfrissebb statisztikák szerint főként a külföldi turisták érdeklődése csappant meg. A magyar tenger amúgy biztató mutatóit lehúzza az, hogy a régióban mintegy ötödével csökkent az eddig legnagyobb számban jelenlévő osztrák és német vendégek száma. A Központi Statisztikai Hivatal tegnapi számsoraiból kiderül: az év első öt hónapjában a külföldi vendégek száma csaknem kilenc, míg az általuk eltöltött idő mintegy öt százalékkal volt kevesebb a Balatonnál. Összességében az üdülőkörzet szálláshelyei január–áprilisban 218 ezer vendéget fogadtak, ami 4,3 százalékkal szerényebb, mint egy évvel korábban. Az eddig produkált vendégforgalom háromnegyedét egyébként is a magyarok adták. Úgy tűnik tehát, egyelőre nem a magyar Riviéra az idei év slágere az osztrák, német vagy más országok turistái körében.
Ezzel együtt 108 milliárd forint vár az elkövetkező hónapokban a turisztikai szolgáltatókra, a Magyar Turizmus (MT) Zrt. felmérése szerint ugyanis ennyi pénzt tervez az idén nyaralásra költeni a lakosság. A szakemberek arra számítanak, hogy a magas benzin- és élelmiszerárak miatt felértékelődnek a közelebbi úti célok, így például a Balatonra látogató magyarok száma eléri majd a tavalyi, jónak mondott forgalmat. – Alátámasztja ezt az a 18 meghatározó balatoni szálláshelyadó adatszolgáltatásai alapján készült gyorsmérleg is, mely szerint január elejétől május végéig 7,1 százalékkal több magyar érkezett az üdülőrégióba – ismertette tegnap az adatokat Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke.
Az MT Zrt. felméréséből az is kiderül: a honi háztartások több mint a fele szeretne eljutni ebben az évben legalább egy belföldi nyaralóhelyre, s erre a magasabb iskolai végzettséggel és jövedelemmel rendelkezők, valamint a nagyobb településen élők az esélyesebbek. Továbbra is népszerű úti cél a hazaiak körében a legnagyobb versenytárs, a horvát tengerpart, bár a felmérés szerint a mérleg nyelve a Balaton javára billen majd el.
A hazai és a horvátországi üdülőkörzetek árai ugyan nagyjából azonosak, viszont az utazási költségek és az autópályadíjak ez esetben is döntők lehetnek.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!