Kereskedelmi lobbizást érzékelnek a fogyasztóvédők a parlamenti zárószavazás előtt álló fogyasztóvédelmi törvény egyik módosító indítványa mögött. Amennyiben ugyanis a képviselők többsége – szocialista indítvány alapján – megszavazza a jogszabály békéltető testületekre vonatkozó egyes rendelkezéseit, azzal támadható lesz a testület azon joga, hogy a visszaéléseket nyilvánosságra hozza – közölte lapunkkal az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE). Szép Gábor szóvivő szerint ez egyértelműen a kereskedők és nem a vásárlók érdekeit szolgálná.
Az elképzelések szerint a jövőben a békéltetők határozatait a kereskedők bármikor megtámadhatnák a bíróságon, például akkor, ha úgy ítélik meg, a testület határozata tartalmilag nem illeszkedik a jogszabályokhoz. Míg korábban csak eljárási hibára hivatkozva tehették ezt, addig ezután már minden lehetőségük meglehet arra, hogy elhúzzák annak idejét, mire kiderül a fogyasztókat megkárosító magatartás – mondta a szóvivő. Az OFE szerint így jelentős eszköz kerülhet a kereskedők kezébe: a hosszadalmas bírósági procedúrával lassíthatják, sőt ellehetetleníthetik majd a jogos követelések teljesítését, s eközben nem kell tartaniuk a nyilvánosság visszatartó erejétől sem. Ismeretes, a békéltető testületeket azzal a szándékkal hívták életre, hogy fórumot teremtsenek a vitás ügyek egyezségen alapuló, bíróságon kívüli rendezésére. A békéltető testületek az elmúlt években egyre több határozatot hoztak, s a tapasztalatok alapján az esetek több mint kétharmadában a fogyasztó számára megnyugtató megoldások születtek. – A tervezett módosítás viszont megakadályozza majd, hogy minél több fogyasztói jogvita a bíróságon kívül oldódjon meg, ez pedig egyértelműen a kereskedelmi lobbit, nem pedig a fogyasztók érdekeit szolgálja – véli az OFE.
Nem ért ezzel egyet az országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának szocialista elnöke. Alexa György lapunk megkeresésére kifejtette: a törvény beterjesztőjének pont az az egyik törekvése, hogy jobb feltételeket teremtsen a békéltető testületeknek. Szerinte ugyanis a testületek akkor kerültek nehéz helyzetbe, amikor az Orbán-kormány idején az akkori parlamenti többség megszüntette a kötelező vállalkozói kamarai tagságot. – Emiatt a vállalkozások többsége ma már nem veti alá magát a békéltető eljárásoknak, így „kényszerítve” bíróságra a panaszos fogyasztót – mondta Alexa.
A bizottság elnöke szerint ezért a kifogásolt módosító javaslat nagyon is védi a fogyasztókat, mert így a vállalkozások a bírósági utat megelőzve a korrekt megállapodás reményében fognak részt venni
a békéltető eljárásokon. Alexa György arra is felhívta a figyelmet, hogy az új törvény szerint a százmillió forintos büntetések kiszabása, bizonyos esetekben az üzletek működésének felfüggesztése és a biztonságot fenyegető esetekben a kétmilliárdos bírság épp elég viszszatartó erővel bírnak majd.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!