Kutakodnak a tányéron is

2008. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúttal nem a romlott étel, hanem a vendéglátóiparban feltételezett adóhiány miatt kutakodik a hatóság, az idén ugyanis az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal kiemelt figyelmét élvezik az éttermi vállalkozások (is). A vendéglátás kiemelését az adóhivatal szerint a szakterületen idén is várható jelentős adóhiány indokolja, vagyis az, hogy az eddigi tapasztalatok alapján nem feltételezik, hogy a cégek „jó útra tértek”. Tény, a korábbi rajtaütéseknél a leggyakrabban azért buktak le az üzemeltetők, mert például nem adtak nyugtát a fogyasztásról, ami miatt a bevallott jövedelem nem állt arányban a helyszínen felmért forgalommal vagy a kasszában talált készpénzzel. Az is megesett már, hogy engedély vagy pénztárgép, illetve szabályosan foglalkoztatott dolgozók nélkül működött egy üzlet, az érdekvédelmi szervezetek szerint ugyanakkor mostanra elég az eltúlzott hatósági hadjáratokból.
Ahogy az a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetségének balatoni szezonnyitó fórumán elhangzott: nincs még egy olyan ágazat, amelyet a hatóságok annyit vizsgálnának, mint a kereskedőket és a vendéglátókat, különböző hadműveleteket is indítva ellenük. Kertész Rezső, a somogyi tagszervezet ügyvezető társelnöke az eseményen kifejtette, hogy a tapasztalatok szerint lehetetlen a hatóságok ilyen rohamának, a mintegy 150-200 szempontnak naprakészen megfelelni. A vendéglátósok ezért azt kérik, hogy vagy a többi ágazatot is hasonló elvek alapján ellenőrizzék, vagy több más európai ország gyakorlatához hasonlóan bizalmi elvet, és ne bírságszemléletű túlellenőrzöttséget tapasztaljanak végre.
A szervezeti vezető azt is megemlítette, hogy az új jogszabályok és lassú ügyintézések miatt sok balatoni kereskedelmi és vendéglátó egység zárva marad az idén. Kertész Rezső sérelmezte azt is, hogy a hatóságok jó ideje a sztárügyvédcsapatokat alkalmazó, ezért kemény diónak számító multik helyett a gyengébb háttérrel bíró kis- és középvállalkozókra koncentrálják erőiket.
Hetesi Gábor, az APEH Dél-dunántúli Igazgatóságának osztályvezetője a fórumon ugyan közölte, hogy a nagyobb bírságok miatt tavaly óta érezhetően csökkent a mulasztások száma, ám hozzátette: ez az év a korábbi razziákban részt vevő nyolc hatóság összefogásával a megszervezett akciók éve lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.