Már az élelmiszereken is spórolunk

Soha nem látott mértékben zuhan a hazai kiskereskedelem forgalma az idén. Még a szakértőket is meglepő, rendkívül rossz eladási adatokat közöl hónapról hónapra a statisztikai hivatal. Miközben a ruhán, a cipőn, a bútoron és a gyógyszereken már jó ideje spórolunk, a legfrissebb jelentés szerint mostanra már élelmiszerre is kevesebbet fordít az eladósodott lakosság.

2008. 06. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Padlóra kerültek a hazai boltok, soha nem látott mértékű zuhanást tapasztaltak ugyanis a kereskedők az év első negyedében. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint már élelmiszerekre is kevesebbet költ a lakosság, hiszen január és március között az élelmiszerboltok változatlan áron mért forgalma 2,6 százalékkal sikerült szerényebbre, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy a közelmúltbeli áremelések és az egyéb pénztárcasarcoló terhek mellett a családok mostanra már az alapvető élelmiszerek beszerzésekor is spórolásra kényszerülnek. Még húsvétkor is szerényre sikeredett az ünnepi asztal, márciusban ugyanis 4,2 százalékkal maradt el az élelmiszer- és élemiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma a tavalyi harmadik havi adattól.
*
Már nemcsak a kicsik, hanem a multiáruházak is érzik a megszorítások következményeit, mert annak ellenére, hogy az eladások több mint kilencven százalékát a hiper- és szupermarketek bonyolítják, forgalmuk márciusban négy százaléknál is nagyobb mértékben esett vissza.
Az adatok tanúsága szerint az év eleje óta gondot jelent a gyógyszerek, gyógyászati eszközök, illatszerek beszerzése is, de változatlanul drágának bizonyulnak a könyvek, újságok, cipők, ruhák, ahogy a tartós fogyasztási cikkek beszerzése is komoly anyagi terhet ró egy átlagos háztartásra. Márciusban ráadásul a statisztikák azt mutatták, hogy a használtcikk-kereskedők forgalma zuhant a legnagyobb mértékben. Korábban arról szóltak a szakértői előrejelzések, hogy a megszorítások nagy vesztesei, a drágább iparcikkeket, tartós fogyasztási termékeket (bútort, gépjárművet, számítástechnikai, háztartási gépeket) kínáló üzletek 2008-ban még nem szedik össze magukat. A kereskedők ezzel együtt számítottak rá, hogy legalább az olcsóbb ruhákat és háztartási eszközöket kínáló boltok hanyatlása mérséklődik az idén, s mivel enni kell, a várható tízszázalékos drágulás ellenére talán az élelmiszerüzletek is fejlődnek valamennyire. A szakértőket is meglepő mostani statisztikák azonban borúlátóbbá teszik a vállalkozásokat. A Kirakat.hu és az NRC legújabb kutatása szerint ugyanis a 2008-as évre tervezett vásárlások az előző évi adatokhoz képest mindenképpen visszaesést vetítenek elő minden téren. Ez alól immár nem lesz kivétel a műszaki termék-, a cipő-, ruhakereskedelem, és egyre kérdésesebb az élelmiszerboltok teljesítménye is.

Tartós drágaság. Legalább tíz évig a jelenlegi válság előtti szint felett maradnak a globális élelmiszerárak – áll az OECD és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által készített, jövő héten megjelenő közös jelentésben. A távirati iroda által idézett elemzés szerint a szakértők arra számítanak, hogy 2008–2017 között az élelmiszerárak jelentősen meg fogják haladni a múltbeli szinteket. A jelentés szerint 2017-ben a kukorica 15 százalékkal, az olajosmag 33 százalékkal, a búza két százalékkal, a rizs egy százalékkal lesz drágább a 2005–2007-es átlaghoz mérve, inflációval
kiigazítva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.