Nem érdemes spórolni a biztosításon

Nem csak a nyaraláson, az utasbiztosításon is spórol a magyar: egy felmérés szerint tíz turistából kevesebb mint három biztosítja be magát és vagyontárgyait, ha útnak indul. Holott néhány száz forintért milliós károkat is megelőzhet az óvatos utazó.

2008. 06. 30. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évről évre egyre kevesebb családnak jut lehetősége külföldi nyaralásra, s az utazóknak is több mint a fele nem gondoskodik utasbiztosításról, főként azért, mert felesleges pluszkiadásnak tartja. Egy felmérés szerint tavaly 20-25 százalékkal többen szenvedtek sérülést, mint öt évvel ezelőtt, így nem mindegy, hogy van-e fedezetünk a sürgős beteg- és baleseti ellátások költségeire vagy az ellopott, elveszett poggyász kártérítésére. A GfK
piackutató megállapítja: minél vagyonosabb és iskolázottabb valaki, annál inkább gondol a biztonságra. A szerényebb anyagi körülmények között élő turisták viszont a napi néhány száz forintos biztosítás helyett inkább vállalják a rizikót – s manapság belőlük van a több. Holott például egy négyfős családnak egy átlagos utasbiztosítás egyhetes, százezres nagyságrendű európai nyaralás esetén akár nyolcezer forintból megoldható.
Az utazási irodák is úgy tapasztalják, hogy az utasok többsége nem kér biztosítást, pedig előfordul, hogy előre nem látható okok miatt röviddel az indulás előtt az utas kényszerül lemondani az utat. Biztosítás hiányában viszont nem jár neki vissza a befizetett összeg – tudtuk meg a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségétől. Sokan azért nem foglalkoznak az utasbiztosítással, mert olyan bankkártyával rendelkeznek, amely ilyen jellegű szolgáltatást is nyújt. Jó tudni: a szolgáltatási kör és a kártérítési összegek felső határa ezeknél meglehetősen korlátozott.
A CLB Független Biztosítási Alkusz szerint a biztosítás megkötése előtt számos szempontot figyelembe kell venni: például azt, hogy mennyire minősül kockázatosnak a célország, illetve mennyi időre készülünk. Felhívják a figyelmet, hogy ha már megtörtént a baj, mielőbb hívjuk fel a biztosító úgynevezett assistance-szolgáltatását. A legtöbbször kedvezményes díjon, magyar nyelven is elérhető szolgáltatás az orvos küldésén vagy a hazautazás megszervezésén kívül tolmácsszolgáltatást, esetleg óvadékfizetést is képes biztosítani. Ráadásul, ha nem telefonálunk azonnal, a biztosító később korlátozhatja a kártérítés mértékét. Egyre több szolgáltató kínál olyan biztosítási csomagot is, amely az értékesebb tárgyak – mint fényképezőgép, laptop, videokamera – ellopása esetén is fizet. Hogy ne kelljen aggódni az itthon hagyott értékek miatt, a lakás- vagy az autóbiztosításokat is érdemes felülvizsgálni az út előtt.
Szerencsére ma már valamennyi felsorolt biztosításfajta gyorsan és kényelmesen megköthető az interneten keresztül is
– mondta Bravik Attila, a CLB ügyviteli igazgatója. Emellett az utaztatóknál, a biztosítási ügynököknél és a postán is percek alatt bebiztosíthatjuk a nyaralást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.