A nemzetgazdasági beruházások volumenét tekintve 2008 első negyedévében összességében csaknem ötszázalékos a visszaesés, ami folyó áron 809 milliárdos teljesítményértéket takar. A beruházások mértéke még az előző negyedévhez képest is szerényebb egy százalékkal.
Az építési beruházások teljesítményértékének csökkenését elsősorban a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág 16,8 százalékos visszaesése okozta, ami főleg az autópálya- és egyéb útépítések csökkenésével van öszszefüggésben. Csaknem tíz százalékkal mérséklődtek a beruházások a feldolgozóiparban is, azon belül is főként a tavaly kiemelkedő fejlesztéseket megvalósító gumitermék- és villamosgép-gyártásban.
A várakozások és a tényleges adatok közötti különbséget az okozza, hogy az elemzők több dolgot elszámoltak, vagyis egyes hatásokat rosszul becsültek meg. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy általában az első negyedév a leggyengébb a teljesítmény szempontjából, mert az egész éves befektetéseknek mindössze egynyolcada realizálódik a tél végi hónapokban.
*
– Ezzel együtt a mostani statisztikák jelentősen alulmúlják a remélt növekedést, az egyik legnagyobb tévedés például a Hankook gumigyár feldolgozóiparban várt idei hatása – mondta lapunknak Suppan Gergely. A Hankook ugyanis tavaly hirtelen meglökte a feldolgozóipar eredményét, ám a mostani visszaesés igazolja, hogy ez csupán felhalmozott bázishatás. Tavaly gyakorlatilag elmaradt a tél, így nem álltak le az útépítések sem, az idén viszont már igen – ez okozza a jelentős lemaradást a mostani statisztikákban.
A KSH szerint számottevő csökkenés következett be az oktatásban, a közigazgatásban és az egyéb közösségi, személyi szolgáltatásban is. Az elemző szerint az adatokból az látszik, hogy a magyar gazdaság ezután sem fog tudni úgy felpörögni, ahogy arra egyesek számítanak, s a magas élőmunkaterhek, a rossz adózási környezet egyre inkább visszafogják a vállalkozások beruházási kedvét. – Az sem ad okot bizakodásra, hogy a számok alapján úgy tűnik, a multinacionális vállalatok inkább kiviszik a megtermelt profitot, mint hogy Magyarországon fektetnék be.
Emellett az uniós pénzek sem okoznak egyelőre akkora áttörést, mint ahogy remélik – tette hozzá Suppan. A jövőre nézve borúlátó a szakértő, szerinte radikális gazdasági váltás nélkül hazánk leszakad a környező országokhoz képest, melyek beruházásai nem hogy lemaradást, hanem jó ideje húsz százalék körüli növekedést mutatnak.
Ismert, a gazdasági növekedés szempontjából az egyik legfontosabb jelzés, hogy korábban mekkora volt az újonnan átadott beruházások értéke. A Takarékbank elemzője rámutatott arra is, hogy a 2008 januárjától márciusáig tapasztalt csaknem ötszázalékos visszaesés nagyrészt az állami beruházásoknál jelenik meg, ugyanakkor az üzleti és az agrárszektorban sem kedvező a kép. Ugyan a kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ötven százaléknál magasabb növekedéséhez a szállodák épületeinek felújítása, bővítése járult hozzá, ám önmagában ez nem menti meg a gazdaságot. Miként a kereskedelem 19,5 százalékos bővülése sem, amely a nemzetközi áruházláncok csökkenő lakossági fogyasztással dacoló magyarországi beruházásait takarja. A mostani adatok egyébként arra is rávilágítanak, hogy – amint arra számítottak – nem a beruházások okozták a GDP-növekedés minimális gyorsulását az első negyedévben.
Dübörög a lengyel gazdaság. Suppan Gergely felhívta a figyelmet a lengyelek tegnap közölt kiváló eredményeire: Lengyelország hazai összterméke ugyanis az első negyedévben 6,1 százalékkal volt nagyobb a tavalyi első negyedévinél. Az ütem meghaladta mind a kormányzati előrejelzéseket, mind az elemzők 5,8 százalékos várakozását.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál