Öttusa-vb Carmina Buranával

A Zuglói Filharmónia együtteseinek hangversenye nyitja meg holnap este hét órakor a Papp László Budapest Sportarénában az öttusa-világbajnokságot. A műsor első felében világslágerek és ismert népdalok feldolgozásai köszöntik a részt vevő országok küldöttségeit, sportolóit, a második részben pedig az ezerfős egyesített zuglói kórus előadásában csendül fel a Carmina Burana.

2008. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Carl Orff népszerű, Carmina Burana című művét adja elő az öttusa-világbajnokság holnap este hét órakor kezdődő nyitórendezvényén a Zuglói Filharmónia: a kerület iskolai kórusait egyesítő ezerfős énekkart, valamint a Szent István Király Szimfonikus Zenekar és Oratóriumkórust Záborszky Kálmán vezényli. A Papp László Budapest Sportarénában rendezett előadásnak olyan kiváló szólistái lesznek, mint Cecília Lloyd, Derecskei Zsolt és Massányi Viktor.
– Nagy eredmény, hogy a kultúra irányába egyre kevésbé forduló világunkban a kerületi kórusokat életre keltettük, s ennek következtében várhatóan Zugló önkormányzata visszaállítja a karigazgatók díjazását, akiknek így majd heti két énekkari órát fizetnek – fogalmaz Záborszky Kálmán, aki nem győzi hangsúlyozni, milyen jelentősek ezek az alkalmak, amelyeket egy ideje a kórusvezetők teljesen ingyen tartottak. – A kórus egy olyan közösség, ahol például az ötödik osztályosoktól a nyolcadikosokig együtt van az egész iskola, a gyerekek megismerik egymást, és a zene mellett rendet, fegyelmet is tanulnak – teszi hozzá.
Az öttusa-világbajnokság egy sajátos és egyedülálló zenei üdvözlősorozattal kezdődik: Mericske Zoltán feldolgozásában és vezényletével a Zuglói Filharmónia Ütőegyüttese minden egyes részt vevő országot a zászlaja behozatala alatt egy ismert dalával köszönt, ami lehet népdal vagy sláger is. – Megkérdeztük az egyes országokat, milyen dal jellemzi őket a világban, így például Angliát egy Beatles-, Svédországot egy ABBA-, Franciaországot egy Edith Piaf-szám, Olaszországot Adriano Celentano Azzuro című nótája, hazánkat pedig a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű népdal feldolgozása képviseli – mondja Záborszky Kálmán.
Záborszky Kálmán arról is beszél, hogy a Zuglói Filharmónia a kultúra terjesztését térzenekoncertekkel is segíti: szombaton délután öt órakor a városligeti Királydombon adnak ingyenes hangversenyt Kálmán Imre, Johann Strauss és Offenbach műveiből, ezt a sorozatot június 14-én az IKEA előtti téren folytatják.
Nyáron ugyan szünetel a térzene, de ősszel újrakezdik Zugló tízemeletes házai között. Ezt a kezdeményezést az igazgató-karmester különösen fontosnak tartja, hiszen, mint mondja, sokan anyagi okok miatt nem járnak hangversenyekre, s ezenkívül ezek a koncertek a kultúra mellett olyan kérdésekre is ráirányíthatják a figyelmet, mint a Városliget köztisztasági problémái. A Zuglói Filharmónia együtteseit a Vajdahunyadvárban is hallhatjuk: június 21-én a tűzfesztiválon a Company Canario Historikus Táncegyüttessel, július 11-én, a nyári zenei fesztiválon pedig Bogányi Gergely zongoraművésszel lépnek színpadra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.